Co zrobić w razie utraty karty pobytu?

Jesteś cudzoziemcem i utraciłeś kartę pobytu? Nie wiesz jak zachować się w tej sytuacji? W tym artykule dowiesz się jak wyjść z tego problemu.

Karta pobytu to dokument, którym cudzoziemcy posługują się na co dzień. Odpowiada ona dowodowi osobistemu czy paszportowi. W razie utraty (kradzieży, zgubienia) należy niezwłocznie – w terminie do 3 dni, powiadomić o tym fakcie właściwy urząd wojewódzki, przez który została karta wydana. Można tego dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej:

www.migrant.info.pl/tl_files/formularze/Formularz

Jeśli karta została skradziona należy również udać się do najbliższego komisariatu policji i dokonać tam zgłoszenia.

Po zgłoszeniu cudzoziemiec otrzymuje bezpłatne zaświadczenie, którym może się okazać w czasie kontroli legalności w Polsce. W związku z tym należy owe zaświadczenie lub jego kopię zawsze posiadać przy sobie. Nowa karta pobytu jest wydawana w ciągu miesiąca od zgłoszenia. Należy ją odebrać osobiście, lub w przypadku osób poniżej 13 roku życia dokonuje tego prawny opiekun. Osoba, która odzyskała kartę pobytu ma również obowiązek poinformować właściwy organ w takim samym terminie (3 dni), a jeśli do tego czasu otrzymała już nowy dokument, musi zwrócić poprzednią kartę do urzędu wojewódzkiego. Niedopełnienie tych obowiązków grozi karą grzywny. Opłata za wydanie nowej karty pobytu wynosi 100 zł.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress