Cudzoziemiec bez PESELU, a wizyta w szpitalu lub innej placówce NFZ

PESEL dla cudzoziemca a wizyt w placówce zdrowiaCudzoziemiec bez PESEL-u

      Aktualnie, aby cudzoziemiec otrzymał numer pesel musi mieć kartę stałego pobytu, firmę lub mieć inny ustawowy powód do tego aby posiadać numer PESEL. Powodem takim nie jest wizyta u lekarza, gdyż tam powinniśmy zostać przyjęci bez numeru PESEL. Rzeczywistość jednak jest inna. Większość pracowników służby zdrowia odprawi Państwa z kwitkiem mówiąc, że skoro nie ma PESEL-u to nie możemy cudzoziemca przyjąć. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż nieposiadanie numeru PESEL nie świadczy o byciu lub nie ubezpieczonym, a odprowadzane składki ZUS, które przekazujemy cudzoziemcowi z kodem identyfikacyjnym-numerem paszportu. 

           Całej administracji jednak nie zmienimy i aby się nie użerać, w naszej firmie postawiliśmy powiadomić NFZ w Poznaniu o istniejących praktykach w placówkach podległych NFZ. Otrzymaliśmy pismo, które jest remedium na biurokratyczny mur ze strony administracji szpitali, przychodni. Postanowiliśmy się nim z Państwem podzielić i zachęcamy do jego wykorzystania w razie problemów.

            Do tego dodajmy, że NFZ jest bardzo zainteresowany tym, aby informować w których placówka natrafiamy na problemy. NFZ z miłą chęcią przekaże instrukcje pracujących tam pracowników o istniejącym stanie prawnym oraz zasadach obsługi cudzoziemców.

Pismo z NFZ do pobrania Pismo z NFZ

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress