Jak przebiega rozmowa w Urzędzie Wojewódzkim podczas starania się o kartę stałego pobytu ze względu na pochodzenie polskie

Masz pochodzenie polskie i złożyłeś wniosek na kartę stałego pobytu? Nie wiesz czego się spodziewać podczas rozmowy w Urzędzie Wojewódzkim? Poniżej przykładowe pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się w trakcie „egzaminu”.

Jednym z elementów postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na podstawie polskiego pochodzenia jest rozmowa, na którą cudzoziemiec musi stawić się osobiście we właściwym dla niego Urzędzie Wojewódzkim. Odbywa się ona w języku polskim i może trwać około 60 minut. Najczęstsze pytania jakie mogą się pojawić podczas tej rozmowy dotyczą znajomości historii, geografii oraz wiedzy ogólnej na temat Polski. Oto spis przykładowych pytań i odpowiedzi:

1. Jakie miasta były stolicami Polski? – Gniezno, Kraków, Warszawa.
2. Co widnieje na polskim herbie? – Wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.
3. Jak wygląda polska flaga? – poziome pasy biało-czerwone ( biały na górze, czerwony na dole).
4. Kiedy w Polsce świętuje się Boże Narodzenie? 24.12. Wigilia Bożego Narodzenia, 25.12.- pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26.12.- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
5. Jakie są tradycyjne potrawy?
Zupa grzybowa, Barszcz z uszkami, Kompot z suszonych owoców, Karp, na różne sposoby:
– smażony, po żydowsku, w sosie miodowym, w galarecie, faszerowany, Kapusta z grzybami, Makowiec, Pierogi z kapustą i grzybami, Kapusta z grochem, Śledź, na różne sposoby: sałatka śledziowa, pod pierzynką, w śmietanie, Kluski z makiem, Kutia, Sernik.
6. Kiedy obchodzimy Dzień Niepodległości w Polsce? – 11 listopada.
7. Co to jest tłusty czwartek? – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
8. W którym roku przyjęto w Polsce Konstytucję? – 3 maja 1791 r.
9. Kim jest Lech Wałęsa? – polski polityk i działacz związkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 22 grudnia 1990 r. do 22 grudnia 1995 r.
10. Kim był Adam Mickiewicz? – jeden z największych poetów Polski, tworzył w okresie romantyzmu, (1798r-1855r.) najsłynniejsze dzieła: Pan Tadeusz, Dziady, Oda do młodości.
11. Kto z Polaków otrzymał Nagrodę Nobla?
Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii),
Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla),
Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla),
Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla),
Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla),
Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla).
12. Kiedy odbyła się bitwa pod Grunwaldem? Kto w niej uczestniczył? – 15 lipiec 1410r. Pomiędzy Zakonem Krzyżackim a zjednoczonymi siłami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
13. Kto jest założycielem miasta Kraków? – legendarny władca Polaków król Krak.
14. Dlaczego Pan/Pani ubiega się o zezwolenie na pobyt stały? – Nie ma dobrej, ani złej odpowiedzi. Należy przygotować własną, prawdziwą i subiektywną odpowiedź według swojego uznania. Powinna przede wszystkim zawierać wyczerpującą informację związaną z pochodzeniem polskim każdego cudzoziemca oraz wyrażać chęć osiedlenia się na stałe.

Powyższe pytania stanowią wyłącznie przykład. W zależności od Urzędu Wojewódzkiego mogą odbiegać od faktycznej rozmowy. Cudzoziemiec powinien posiąść ogólną wiedzę na temat Polski, która pozwoli mu pozytywnie przejść „egzamin”.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress