Cudzoziemcy czekają w kolejkach do urzędów wojewódzkich

Temat kolejek w celu złożenia wniosku na kartę pobytu w urzędach wojewódzkich to temat rzeka. W marcu 2015 roku stacja TVN w ramach programu „Uwaga!” wyemitowała nawet odcinek poświęcony kolejkom do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (link do odcinka tutaj: http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/jak-traktujemy-cudzoziemcow,162171.html).

Problem przedstawiony w materiale został rozwiązany przez wprowadzenie konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty. Wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE czyli karty pobytu przyjmowane są wyłącznie po wcześniejszym umówieniu na konkretny dzień i godzinę. Jak to zrobić? Zadzwonić pod specjalny numer telefonu lub wysłać e-mail. Do ustalenia daty zapisu brana jest pod uwagę data zakończenia legalnego pobytu cudzoziemca. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli będziemy czekać z podanie dokumentów na kartę pobytu do ostatniej chwili może się okazać, że nie będzie już dostępnych terminów. Co wtedy? O tym będzie mowa w kolejnym artykule.

Wracając do kolejek. Z podobnym problemem, który miał miejsce w Warszawie na dzień dzisiejszy mogą się spotkać cudzoziemcy, którzy chcą złożyć wnioski na karty pobytu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Co prawda w tym urzędzie również istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji wizyty na konkretny dzień i godzinę za pośrednictwem strony internetowej (link tutaj: http://rejestracja.poznan.uw.gov.pl/), ale niestety graniczy to z cudem, bo wolne terminy znikają w mgnieniu oka.

Jeśli komuś nie uda się zarezerwować wizyty za pośrednictwem strony internetowej, musi liczyć się z tym, że do urzędu najlepiej wybrać się już … dzień wcześniej. Niestety, ale od wczesnych godzin rannych, jeszcze przed oficjalnymi godzinami urzędowania, przed urzędem ustawiają się już pierwsi cudzoziemcy i prowadzone są zapisy do poszczególnych kolejek, m.in. do złożenia dokumentów na kartę pobytu, do odbioru karty pobytu, uzupełnienia dokumentów, itd.. Przykład: pracownik naszej agencji, obywatel Ukrainy, pojechał do Poznania złożyć wniosek na pobyt czasowy i pracę czyli na kartę pobytu. Przed urzędem pojawił się o o godzinie … 2 w nocy i był już … 17 w kolejce oczekujących!

Niestety ze względu na trwający jeszcze okres urlopowy pracownicy urzędu są w stanie obsłużyć dziennie wyłącznie ok. 40 – 50 osób. Ci cudzoziemcy, którym nie uda się dostać do kolejki muszą zatem liczyć się z koniecznością kolejnej wizyty w urzędzie.

Zatem jeśli składasz wniosek w ostatni dzień ważności Twojej wizy musisz liczyć się tym, że czeka Cię noc oczekiwania w kolejce.