Cudzoziemiec bez PESELU, a wizyta w szpitalu lub innej placówce NFZ

Aktualnie, aby cudzoziemiec otrzymał numer PESEL musi mieć kartę stałego pobytu, firmę lub mieć inny ustawowy powód do tego aby posiadać numer PESEL. Powodem takim nie jest wizyta u lekarza, gdyż tam powinniśmy zostać przyjęci bez numeru PESEL.

Rzeczywistość jednak jest inna. Większość pracowników służby zdrowia odprawi Państwa z kwitkiem mówiąc, że skoro nie ma PESEL-u to nie możemy cudzoziemca przyjąć. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż nieposiadanie numeru PESEL nie świadczy o byciu lub nie ubezpieczonym, a odprowadzane składki ZUS, które przekazujemy cudzoziemcowi z kodem identyfikacyjnym-numerem paszportu.

Całej administracji jednak nie zmienimy i aby się nie użerać, w naszej firmie postawiliśmy powiadomić NFZ w Poznaniu o istniejących praktykach w placówkach podległych NFZ. Otrzymaliśmy pismo, które jest remedium na biurokratyczny mur ze strony administracji szpitali, przychodni. Postanowiliśmy się nim z Państwem podzielić i zachęcamy do jego wykorzystania w razie problemów.

Do tego dodajmy, że NFZ jest bardzo zainteresowany tym, aby informować w których placówka natrafiamy na problemy. NFZ z miłą chęcią przekaże instrukcje pracujących tam pracowników o istniejącym stanie prawnym oraz zasadach obsługi cudzoziemców.

Pismo z NFZ do pobraniaPismo z NFZ