Worksol Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej podczas starania się o uzyskanie karty stałego pobytu - Worksol

21 czerwca 2017

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej podczas starania się o uzyskanie karty stałego pobytu

karta stałego pobytu

Jak przebiega rozmowa w urzędzie wojewódzkim podczas starania się o kartę stałego pobytu ze względu na pochodzenie polskie ?

Masz pochodzenie polskie i złożyłeś wniosek na kartę stałego pobytu? Nie wiesz czego się spodziewać podczas rozmowy w Urzędzie Wojewódzkim? Poniżej przykładowe pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się w trakcie „egzaminu”.

Jednym z elementów postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na podstawie polskiego pochodzenia jest rozmowa, na którą cudzoziemiec musi stawić się osobiście we właściwym dla niego Urzędzie Wojewódzkim. Odbywa się ona w języku polskim i może trwać około 60 minut. Najczęstsze pytania jakie mogą się pojawić podczas tej rozmowy dotyczą znajomości historii, geografii oraz wiedzy ogólnej na temat Polski. Oto spis przykładowych pytań i odpowiedzi:

1. Jakie miasta były stolicami Polski? – odpowiedź: Gniezno, Kraków, Warszawa.

2. Co widnieje na polskim herbie? – odpowiedź: Wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.

3. Jak wygląda polska flaga? – odpowiedź: poziome pasy biało-czerwone ( biały na górze, czerwony na dole).

4. Kiedy w Polsce świętuje się Boże Narodzenie? – odpowiedź: 24.12. Wigilia Bożego Narodzenia, 25.12.- pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26.12.- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

5 .Jakie są tradycyjne potrawy? – odpowiedź: Zupa grzybowa, Barszcz z uszkami, Kompot z suszonych owoców, Karp, na różne sposoby: smażony, po żydowsku, w sosie miodowym, w galarecie, faszerowany, Kapusta z grzybami, Makowiec, Pierogi z kapustą i grzybami, Kapusta z grochem, Śledź, na różne sposoby: sałatka śledziowa, pod pierzynką, w śmietanie, Kluski z makiem, Kutia, Sernik.

6. Kiedy obchodzimy Dzień Niepodległości w Polsce? – odpowiedź: 11 listopada.

7. Co to jest tłusty czwartek? – odpowiedź: w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

8. W którym roku przyjęto w Polsce Konstytucję? – odpowiedź: 3 maja 1791 r.

9. Kim jest Lech Wałęsa? – odpowiedź: polski polityk i działacz związkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 22 grudnia 1990 r. do 22 grudnia 1995 r.

10. Kim był Adam Mickiewicz? – odpowiedź: jeden z największych poetów Polski, tworzył w okresie romantyzmu, (1798 r.-1855 r.) najsłynniejsze dzieła: Pan Tadeusz, Dziady, Oda do młodości.

11. Kto z Polaków otrzymał Nagrodę Nobla? odpowiedź:
Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii),
Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla),
Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla),
Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla),
Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla),
Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla).

12. Kiedy odbyła się bitwa pod Grunwaldem? Kto w niej uczestniczył? – odpowiedź: 15 lipiec 1410 r. Pomiędzy Zakonem Krzyżackim a zjednoczonymi siłami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

13. Kto jest założycielem miasta Kraków? – odpowiedź: legendarny władca Polaków król Krak.

14. Dlaczego Pan/Pani ubiega się o zezwolenie na pobyt stały? – odpowiedź: Nie ma dobrej, ani złej odpowiedzi. Należy przygotować własną, prawdziwą i subiektywną odpowiedź według swojego uznania. Powinna przede wszystkim zawierać wyczerpującą informację związaną z pochodzeniem polskim każdego cudzoziemca oraz wyrażać chęć osiedlenia się na stałe.

Powyższe pytania stanowią wyłącznie przykład. W zależności od Urzędu Wojewódzkiego mogą odbiegać od faktycznej rozmowy. Cudzoziemiec powinien posiąść ogólną wiedzę na temat Polski, która pozwoli mu pozytywnie przejść „egzamin”.

Z poważaniem:

Wasyl Dunaj

Spec. ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców

Szanowny Kliencie, w czym możemy Tobie pomóc? Wybierz interesujący Ci temat:

Szukasz pracy ?

W naszej bazie dany znajduje się aktualnie 646 ofert pracy na terytorium Polski.

Пропозиції роботи українською мовою знайдеш   тут

Предложения работы на русском языке найдешь   здесь

icon_firstPrzeglądaj oferty pracy

Szukasz pracowników?

Dysponujemy bazą  ponad 1 200 CV zagranicznych pracowników w każdej specjalności

icon_twoDodaj ofertę pracy

Masz pytania ?

faceCzat online telZamów rozmowę personKontakt bezpośredni