Jak przebiega rozmowa w Urzędzie Wojewódzkim podczas starania się o kartę stałego pobytu ze względu na pochodzenie polskie

Masz pochodzenie polskie i złożyłeś wniosek na kartę stałego pobytu? Nie wiesz czego się spodziewać podczas rozmowy w Urzędzie Wojewódzkim? Poniżej przykładowe pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się w trakcie „egzaminu”.

Jednym z elementów postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na podstawie polskiego pochodzenia jest rozmowa, na którą cudzoziemiec musi stawić się osobiście we właściwym dla niego Urzędzie Wojewódzkim. Odbywa się ona w języku polskim i może trwać około 60 minut. Najczęstsze pytania jakie mogą się pojawić podczas tej rozmowy dotyczą znajomości historii, geografii oraz wiedzy ogólnej na temat Polski. Oto spis przykładowych pytań i odpowiedzi:

1. Jakie miasta były stolicami Polski? – Gniezno, Kraków, Warszawa.
2. Co widnieje na polskim herbie? – Wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.
3. Jak wygląda polska flaga? – poziome pasy biało-czerwone ( biały na górze, czerwony na dole).
4. Kiedy w Polsce świętuje się Boże Narodzenie? 24.12. Wigilia Bożego Narodzenia, 25.12.- pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26.12.- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
5 .Jakie są tradycyjne potrawy?
Zupa grzybowa, Barszcz z uszkami, Kompot z suszonych owoców, Karp, na różne sposoby:
– smażony, po żydowsku, w sosie miodowym, w galarecie, faszerowany, Kapusta z grzybami, Makowiec, Pierogi z kapustą i grzybami, Kapusta z grochem, Śledź, na różne sposoby: sałatka śledziowa, pod pierzynką, w śmietanie, Kluski z makiem, Kutia, Sernik.
6. Kiedy obchodzimy Dzień Niepodległości w Polsce? – 11 listopada.
7. Co to jest tłusty czwartek? – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
8. W którym roku przyjęto w Polsce Konstytucję? – 3 maja 1791 r.
9. Kim jest Lech Wałęsa? – polski polityk i działacz związkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 22 grudnia 1990 r. do 22 grudnia 1995 r.
10. Kim był Adam Mickiewicz? – jeden z największych poetów Polski, tworzył w okresie romantyzmu, (1798r-1855r.) najsłynniejsze dzieła: Pan Tadeusz, Dziady, Oda do młodości.
11. Kto z Polaków otrzymał Nagrodę Nobla?
Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii),
Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla),
Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla),
Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla),
Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla),
Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla).
12. Kiedy odbyła się bitwa pod Grunwaldem? Kto w niej uczestniczył? – 15 lipiec 1410r. Pomiędzy Zakonem Krzyżackim a zjednoczonymi siłami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
13. Kto jest założycielem miasta Kraków? – legendarny władca Polaków król Krak.
14. Dlaczego Pan/Pani ubiega się o zezwolenie na pobyt stały? – Nie ma dobrej, ani złej odpowiedzi. Należy przygotować własną, prawdziwą i subiektywną odpowiedź według swojego uznania. Powinna przede wszystkim zawierać wyczerpującą informację związaną z pochodzeniem polskim każdego cudzoziemca oraz wyrażać chęć osiedlenia się na stałe.

Powyższe pytania stanowią wyłącznie przykład. W zależności od Urzędu Wojewódzkiego mogą odbiegać od faktycznej rozmowy. Cudzoziemiec powinien posiąść ogólną wiedzę na temat Polski, która pozwoli mu pozytywnie przejść „egzamin”.

 

[metaslider id=3487]