NIP-7, Zgłoszenie identyfikacyjne obcokrajowca, cudzoziemca

NIP-7 Zgłoszenie identyfikacyjne obcokrajowca, cudzoziemca
NIP-7, Zgłoszenie identyfikacyjne obcokrajowca, cudzoziemca

NIP-7, Zgłoszenie identyfikacyjne obcokrajowca, cudzoziemca

Do czego służy formularz NIP-7?

Dokument NIP-7 służy do nadania numeru NIP obcokrajowcowi. Niestety tak już jest, że większość cudzoziemców przyjeżdżających do Polski nie posada numeru NIP. Dlatego w pierwszej kolejności zaraz przy zatrudnianiu powinniśmy wypełnić wspomniany formularz i wysłać go do Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy, żeby to obcokrajowiec podpisał się na druku, dzięki temu unikniemy opłaty za pełnomocnictwo. Numer identyfikacji podatkowej nie dostaniemy od razu. Możemy czekać za nim nawet do 2 tygodni dlatego zróbmy to jak najszybciej. Nie będziemy wtedy zaskoczeni, gdy obcokrajowiec postanowi nagle zrezygnować z pracy. Żeby otrzymać numer NIP należy wypełnić formularz Druk NIP-7  

Coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnienie obcokrajowców w swoich przedsiębiorstwach. Niestety większość tych osób nie posiada w Polsce numeru NIP. Jakie kroki należy wtedy wykonać, aby poprawnie rozliczyć pracownika „nie-obywatela”?

Rozwiązanie jest proste i wymaga tylko nadania owego numeru identyfikacji podatkowej.
W celu uzyskania NIP-u dla pracownika, który nie jest obywatelem Polski, należy wypełnić i złożyć do Urzędu Skarbowego formularz Druk NIP-7 . Pamiętajmy, żeby to obcokrajowiec podpisał się na druku, dzięki temu unikniemy opłaty za pełnomocnictwo. Procedura nadania NIP nie jest błyskawiczna i może potrwać nawet do 2 tygodni. Dlatego ważne jest, aby zarówno pracodawca jak i pracownik byli świadomi terminu i procedury z tym wiążącej się.

W praktyce NIP będzie nam potrzebny przy wystawieniu PIT-11 dla pracownika oraz rozliczeniu rocznym PIT-4R. Urzędem Skarbowym właściwym dla rozliczenia obcokrajowca jest Urząd Skarbowy dla nie rezydentów w Państwa województwie. W przypadku Wielkopolski jest to Urząd Skarbowy Poznań – Nowe Miasto. O tym czy obcokrajowiec jest rezydentem, bądź nie rezydentem w RP zaświadcza również Urząd Skarbowy. W praktyce, każdy obcokrajowiec nie jest rezydentem, gdyż jego interesy życiowe znajdują się poza granicami Polski. Wyjątkiem jest złożenie druku NIP-7 wpisując polski adres zamieszkania (patrz punkt III). Wtedy określamy centrum interesów życiowych cudzoziemca w Polsce, a jego dochody w kraju pochodzenia będą jego dochodami zagranicznymi.