Polscy przedsiębiorcy znajdują spawaczy za oceanem

Polscy przedsiębiorcy znajdują spawaczy za oceanem

23 września 2022

Brak pracowników wykonujących niektóre zawody to permanentny problem polskiego rynku pracy od wielu lat. Wojna w Ukrainie, a przez to związany z tym brak możliwości ściągania do Polski mężczyzn, wyzwolił wśród pracodawców nowy trend -poszukiwania pracowników w najdalszych zakątkach globu. Ameryka Południowa, bo o niej tutaj mowa, stała się nowym źródłem pozyskania siły roboczej dla przedsiębiorców nad Wisłą.

Kolumbijscy spawacze pozytywnie zaskakują opolskich przedsiębiorców

Przykładem skutecznego wzmocnienia wykwalifikowanej kadry o spawaczy i monterów, było pozyskanie 25 pracowników z Kolumbii przez opolską firmę HFG Polska Sp. z o.o., która należy do grupy Heerema, czyli holenderskiego giganta w dziedzinie konstrukcji standard offshore. Zakład ten zatrudniał do tej pory 60 pracowników produkcyjnych, ale dzięki nam został wzmocniony wysoko wykwalifikowanym personelem spawaczy i monterów pochodzących z Kolumbii. To dzięki nim kontrakt realizowany na zlecenie spółki matki został zrealizowany zgodnie z planem. Pracowników dostarczyła firma WORKSOL Sp. z o.o.

Dyrektor firmy – Grzegorz Pawlus, od początku współpracy był bardzo zadowolony z jakości pracy zespołu pochodzącego z Ameryki Południowej. Jak się okazuje, nowi pracownicy zdobyli doświadczenie w spawaniu ciężkich konstrukcji stalowych dla przemysłu górniczego w Kolumbii i przemysłu naftowego w Zatoce Meksykańskiej. Zdaniem dyrektora, umiejętności spawalnicze oraz monterskie tego zespołu znacznie przewyższają efekty prac wykonywanych do tej pory przez spawaczy z Indii. Dlatego firma planuje w przyszłości nawiązanie stałej współpracy z podwykonawcą mającym w załodze wykwalifikowany personel z Ameryki Południowej, gotowy do podjęcia zadania kontraktowego w tak krótkim czasie.

Oczywiście pozytywna opinia o pracownikach z Kolumbii bardzo szybko rozeszła się wśród lokalnych przedsiębiorców. Zakład produkujący wymienniki ciepła, Kelvion sp. z.o.o. , który sąsiaduje z HFG Polska, również rozpoczął współpracę z Worksol Group w zakresie pozyskiwania spawaczy i monterów z Ameryki Południowej. Zdaniem Pani Agaty Kicińskiej, zajmującej stanowisko HR managera firmy – przedsiębiorcy zmuszeni są do poszukiwania źródła wykwalifikowanych pracowników coraz dalej, aby móc niezagrożenie realizować swoje kontrakty. Jeszcze przed wojną w Ukrainie Kevlion Sp. z o.o.  ściągał w dużych ilościach pracowników z Azji, a także rozpoczął współpracę z podwykonawcami zatrudniającymi tego typu pracowników. – Byliśmy do tego zmuszeni, Ukraina od kilku lat nie jest wystarczającym źródłem pozyskania tego typu wykwalifikowanego personelu – twierdzi Kicińska.

Ameryka Południowa odkryta na nowo przez polskich pracodawców

Ameryka Południowa to ogromny kontynent liczący ponad 400 mln mieszkańców. Niegdyś bardzo bogaty, ale dziś przechodzący spore problemy ekonomiczne spowodowane przez nieudolne populistyczno-socjalistyczne rządy. Efektem tego jest emigracja zarobkowa – w tym również do krajów Europy. Do Polski chętnie przybywają pracownicy z Meksyku, Wenezueli, Boliwii, Kuby, a także wspomnianej Kolumbii.

Oczywiście jest to nadzieja dla polskich przedsiębiorstw. Ponieważ brak mężczyzn pochodzących zza wschodniej granicy i niewydolność polskiego systemu konsularnego w Azji spowodowały, że trzeba było rozpocząć poszukiwania siły roboczej także w rejonach nieodkrytych do tej pory. Worksol Group wiedzie w tym prym. W ślad za firmą Worksol, podążają również inne tego typu agencje, które również z sukcesem prowadzą rekrutację na tamtejszym rynku pracy.

Co ciekawe, Polska jest na tyle konkurencyjnym kierunkiem, że przedsiębiorcy bez problemu mogą przekonać do siebie kandydatów do pracy z odległych zakątków świata. Różnica w poziomie wynagrodzenia pomiędzy Polską i Kolumbią, czy też Boliwią, wynosi 2:1, a przypadku wykwalifikowanego personelu – nawet 3:1. Jak się okazuje, jest to wystarczający poziom zarobków, który skłania ich do przyjazdu nad Wisłę.

Nowy kierunek pozyskania kadr z Ameryki Południowej jest na wczesnym etapie rozwoju, jednak jak pokazują wyniki – zapowiada się on bardzo dobrze. Sytuacja demograficzna Polski, choć poprawiła się ona znacząco od czasu wojny w Ukrainie, nadal jest kiepska. A na rynku pracy nadal brakuje specjalistów wykonujących tzw. ,,męskie zawody” – szczególnie tych wykwalifikowanych.

Autor: Michał Solecki, prezes zarządu w WORKSOL Group

Masz pytanie?