Praca tymczasowa – wady i zalety
#praca tymczasowa

Praca tymczasowa – wady i zalety

6 października 2019

W Internecie często można spotkać ogłoszenia, w których pojawia praca tymczasowa. Jest to jednak forma zatrudnienia, która z pewnością nie będzie odpowiednia dla każdego. Czy warto zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie?

Praca tymczasowa, choć jest dość specyficzną formą zatrudnienia, posiada sporo zalet. Należy jednak wciąć pod uwagę fakt, że ma również swoje wady. Zanim zdecydujemy się na podjęcie pracy tymczasowej, musimy wziąć pod uwagę oba te aspekty.

Praca tymczasowa – zalety

Zdecydowanym plusem pracy tymczasowej jest to, że do jej podjęcia nie trzeba mieć ukończonych specjalnych kursów, ani posiadać żadnych uprawnień. W tej kwestii nie ma także żadnych ograniczeń wiekowych. Tego rodzaju pracę może podjąć w zasadzie każdy.

Kolejnym pozytywem, jaki posiada praca tymczasowa, jest elastyczny grafik. Pracownik, który wykonuje tego rodzaju pracę, może sam ustalić sobie w jakie dni i o jakich godzinach będzie wykonywał powierzone mu zadania. Jest to istotne, ponieważ w takim przypadku łatwo można pogodzić pracę z innymi obowiązkami.

Pracownik tymczasowy posiada te same prawa, co pracownik etatowy. Chodzi konkretnie o kwestie zarobków, warunków socjalnych, przepisów BHP czy urlopu.

Następna rzecz, która przemawia za podjęciem pracy tymczasowej, jest możliwość wypróbowania różnych zajęć. Ten podpunkt szczególnie dotyczy osób młodych, które jeszcze nie widzą, co chcą robić w życiu. W taki sposób mogą znaleźć swoje powołanie.

Kolejnym, równie istotnym aspektem jest to, że pracownik tymczasowy nierzadko może otrzymać większe wynagrodzenie za tą samą pracę od pracownika pracującego na stałe. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wtedy, gdy pracodawca pilnie potrzebuje dodatkowego pracownika.

Wady pracy tymczasowej

Jedną z wad pracy tymczasowej jest brak stabilizacji zawodowej. Umowy zawierane na tego typu współprace są bowiem krótkotrwałe.

Dużym minusem pracy tymczasowej jest brak pakietu świadczeń socjalnych. Nie musi być tak w przypadku każdej tego typu umowy, jednak zdarza się to dość często.

Brak przywileju dwóch wolnych dni za każdy przepracowany miesiąc jest kolejny, negatywnym aspektem pracy tymczasowej. Nie przysługują one pracownikowi, ponieważ agencje pracy tymczasowej rzadko podpisują umowy na miesiąc.

Praca tymczasowa jest często pracą, która powierzana jest pracownikom tymczasowym ze względu na to, że żaden z pracowników zatrudnionych na stałe nie chce jej wykonywać lub nie ma na to czasu.

Bardzo istotnym minusem pracy tymczasowej jest to, że pracownikowi tymczasowemu pomniejsza się wynagrodzenie o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Taki pracownik nie ma również prawa do otrzymania tzw. „trzynastki”. Nie przysługują mu także żadne premie.

Podsumowując, praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają szybkiego zarobku lub nie posiadają jeszcze doświadczenia. Nie nada się jednak dla tych, którzy szukają stabilizacji i bezpieczeństwa na gruncie zawodowym.

Masz pytanie?