W dobie rosnących kosztów prowadzenia działalności, bezpłatne szkolenia dla pracowników są doskonałą opcją dla firm, które borykają się z trudnościami finansowymi i szukają oszczędności, a jednocześnie nie chcą rezygnować z podnoszenia kompetencji kadry. Gdzie ich szukać?
Zatrudnieni stanowią najważniejszy zasób każdego przedsiębiorstwa, o który każdy właściciel firmy musi dbać.
Zasoby ludzkie obejmują całość kompetencji ludzi, czyli ich umiejętności, zdolności wiedzę i doświadczenie oraz możliwości istniejących w firmie. Celem każdego pracodawcy powinno być zarządzanie zasobami ludzkimi w taki sposób, aby we właściwy sposób planować i rozwijać kapitał ludzki w firmie, co wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa – pracownik działu HR z agencji pracy Worksol.
Pracodawcy, którym zależy na rozwoju firmy i uzyskaniu przewagi konkurencyjnej na rynku muszą inwestować w kapitał ludzki. Wiąże się to z koniecznością właściwego zarządzania zasobami ludzkimi. Obejmuje ono nie tylko rekrutacje pracowników do firmy, ale także motywowanie i szkolenia zatrudnionych. Podnoszenie kompetencji pracowników podnosi ich efektywność i skuteczność, co w konsekwencji przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Z pewnością każdy przedsiębiorca powinien szkolić swoich podwładnych. Jednak jest to trudne, zwłaszcza teraz, kiedy koszty prowadzenia biznesu stale rosną, a przedsiębiorcy szukają oszczędności. Wielu pracowników nie stać na podnoszenie kompetencji kadry dzięki udziałowi w drogich kursach. Szukając cięć finansowych i ograniczając wydatki rezygnują z rozwoju kadry, co jest dużym błędem, ponieważ firmy nie muszą rezygnować z ich szkoleń. Co mogą zrobić, aby rozwinąć umiejętności zatrudnionych bez wydania grubych pieniędzy na kursy? Mogą zdecydować się na kilka opcji, w tym na:
Przedsiębiorcy, którym zależy na szkoleniu kadry, ale równocześnie nie chcą płacić za nie, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Wbrew pozorom istnieje wiele rozwiązań, które umożliwią podniesienie kompetencji pracowników bez wydawania na nie jakichkolwiek środków finansowych. Poza tym funkcjonują różnorakie instytucje, które oferują bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników.
Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, mogą wziąć udział w bezpłatnych webinariach oferowanych na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (PFP). Jakie szkolenia dla nowego pracownika oferuje ona? Na przykład rozwijające kompetencje i umiejętności pracowników działu IT, marketingowego, HR i księgowości. Informatycy i programiści mogą wziąć udział między innymi w webinarach pt. „Tworzenie stron www bez kodowania – technologia nocode i AI” i „C++ – Część 6 – Wskaźniki”. Z kolei pracownicy działu marketingowego mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach np. takich, jak „Budowanie strategii komunikacji w social mediach”. Natomiast bezpłatne szkolenia dla pracowników działu HR obejmują m.in. webinar pt. „Wydawanie świadectwa pracy po zmianie przepisów w 2023 r.”, a pracownicy działu księgowości mogą skorzystać np. ze szkolenia pt. „Amortyzacja w teorii i praktyce”.
Bezpłatne szkolenia dla pracowników udostępnia również PARP, czyli Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Na jej platformie dostępne są webinaria, które podzielone są na bloki:
Wśród szkoleń marketingowych odnaleźć można m.in. webinar pt. „Media społecznościowe w biznesie” i „Employer branding”. Z kolei w dziale kompetencje dostępne są na przykład takie szkolenia, jak: „Profesjonalny sekretariat. Kurs II stopnia” i „Wystąpienia publiczne”. W zarządzaniu natomiast zamieszczono między innymi kurs online pt. „ABC zarządzania projektami IT” i „Kadry i Płace w praktyce”. PARP oferuje na swojej platformie również szkolenia prawnicze, jak np. „Ochrona danych osobowych w MŚP (RODO)” oraz „Pozwolenie na budowę krok po kroku”. Z kolei w dziale finanse, dostępne są takie kursy, jak np. „Podatkowa księga przychodów i rozchodów” i „Analiza sprawozdań finansowych”. Więcej na temat szkoleń organizowanych przez PARP można odnaleźć na stronie www.parp.gov.pl.
Pracodawcy mogą również ubiegać się o dofinansowanie szkoleń dla pracowników ze środków unijnych i budżetu państwa. Co prawda kurs nie będzie bezpłatny, ale w znaczący sposób obniży jego koszt. Pracodawcy, którzy chcą podnieść kompetencje swojej kadry mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego, gdzie są konkursy, w których można otrzymać środki finansowe m.in. na poprawę zarządzania w firmie i rozwój kapitału ludzkiego w firmie. Tego typu projekty finansowane są w głównej mierze ze środków Unii Europejskiej (do 84,3 proc.), z kolei pozostała część pokrywana jest z budżetu państwa.
Przykładem może być „Akademia Menadżera MMŚP – kompetencje w zakresie cyfryzacji – oferta dla przedsiębiorców”, która umożliwia sfinansowanie szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych, które pozwolą przeszkolić wskazane osoby w zakresie kompetencji cyfrowych. Maksymalna kwota dofinansowania będzie mogła wynieść nawet 150 000 na przedsiębiorstwo. Gdzie szukać dofinansowania z Unii Europejskiej? Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod adresem www.parp.gov.pl.
Czy urząd pracy może sfinansować kurs? Oczywiście. Środki pochodzą wówczas z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, czyli KFS. Dzięki pieniądzom pozyskanym z niego można podnieść kompetencje pracowników i dofinansować ich szkolenia, kursy i edukację. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wielkości firmy. Mikro przedsiębiorcy, czyli właściciele firm zatrudniający do 10 pracowników, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 100 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Z kolei małe i średnie firmy mogą liczyć na pokrycie 80 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
Czekanie na odpowiednie konkursy unijne i składanie wniosków unijnych jest czasochłonne i nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Z kolei szkolenia i kursy oferowane przez PARP i Polską Fundację Przedsiębiorczości niekoniecznie muszą odpowiadać potrzebom przedsiębiorcy. Co wtedy może zrobić pracodawca? Zamiast rezygnować z podnoszenia kompetencji kadry, może sfinansować swoim podwładnym udział w webinariach, które są tańszą alternatywą szkoleń stacjonarnych. Ich kolejną zaletą jest lepsza dostępność czasowa. Co oznacza, że w przeciwieństwie do szkoleń stacjonarnych, pracownik bierze udział w szkoleniu online w dogodnym dla niego czasie i miejscu.
Właściciel firmy, któremu zależy na rozwoju zawodowym swojej kadry może zapewnić im udział w konferencjach i spotkaniach branżowych, dzięki którym poszerzą swoją wiedzę w danej dziedzinie. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są podcasty, czyli pliki dźwiękowe w formacie cyfrowym, zamieszczone w internecie, których celem jest słuchanie treści audio w dowolnym momencie i miejscu.
Chcesz zatrudnić w swojej firmie pracowników, ale nie masz chęci i czasu ani na papierologię, ani szkolenia kadry? Zadzwoń lub napisz do Nas i skorzystaj z naszych rozwiązań.
Worksol Group