Bezpłatne szkolenia dla pracowników – gdzie ich szukać?
#bezpłatne szkolenia #szkolenia pracowników

Bezpłatne szkolenia dla pracowników – gdzie ich szukać?

23 października 2023

W dobie rosnących kosztów prowadzenia działalności, bezpłatne szkolenia dla pracowników są doskonałą opcją dla firm, które borykają się z trudnościami finansowymi i szukają oszczędności, a jednocześnie nie chcą rezygnować z podnoszenia kompetencji kadry. Gdzie ich szukać?

Dlaczego warto szkolić pracowników

Zatrudnieni stanowią najważniejszy zasób każdego przedsiębiorstwa, o który każdy właściciel firmy musi dbać.

Zasoby ludzkie obejmują całość kompetencji ludzi, czyli ich umiejętności, zdolności wiedzę i doświadczenie oraz możliwości istniejących w firmie. Celem każdego pracodawcy powinno być zarządzanie zasobami ludzkimi w taki sposób, aby we właściwy sposób planować i rozwijać kapitał ludzki w firmie, co wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa – pracownik działu HR z agencji pracy Worksol.

Pracodawcy, którym zależy na rozwoju firmy i uzyskaniu przewagi konkurencyjnej na rynku muszą inwestować w kapitał ludzki. Wiąże się to z koniecznością właściwego zarządzania zasobami ludzkimi. Obejmuje ono nie tylko rekrutacje pracowników do firmy, ale także motywowanie i szkolenia zatrudnionych. Podnoszenie kompetencji pracowników podnosi ich efektywność i skuteczność, co w konsekwencji przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Szkolenia dla pracowników: jak uniknąć wydatków, a zyskać na wiedzy

Z pewnością każdy przedsiębiorca powinien szkolić swoich podwładnych. Jednak jest to trudne, zwłaszcza teraz, kiedy koszty prowadzenia biznesu stale rosną, a przedsiębiorcy szukają oszczędności. Wielu pracowników nie stać na podnoszenie kompetencji kadry dzięki udziałowi w drogich kursach. Szukając cięć finansowych i ograniczając wydatki rezygnują z rozwoju kadry, co jest dużym błędem, ponieważ firmy nie muszą rezygnować z ich szkoleń. Co mogą zrobić, aby rozwinąć umiejętności zatrudnionych bez wydania grubych pieniędzy na kursy? Mogą zdecydować się na kilka opcji, w tym na:

  • skorzystanie z ofert bezpłatnych szkoleń, jakie oferują niektóre instytucje,
  • pozyskanie dofinansowania na rozwój kompetencji pracowników,
  • wysłanie ich na tańszy kurs, który najczęściej odbywa się w formule online.
Bezpłatne szkolenia dla pracowników

Bezpłatne szkolenia dla pracowników to dobre rozwiązanie dla każdej firmy

Jak znaleźć bezpłatne szkolenia dla pracowników? Nasze porady

Przedsiębiorcy, którym zależy na szkoleniu kadry, ale równocześnie nie chcą płacić za nie, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Wbrew pozorom istnieje wiele rozwiązań, które umożliwią podniesienie kompetencji pracowników bez wydawania na nie jakichkolwiek środków finansowych. Poza tym funkcjonują różnorakie instytucje, które oferują bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników.

Bezpłatne szkolenia dla pracowników oferowane przez PFP

Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, mogą wziąć udział w bezpłatnych webinariach oferowanych na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (PFP). Jakie szkolenia dla  nowego pracownika oferuje ona? Na przykład rozwijające kompetencje i umiejętności pracowników działu IT, marketingowego, HR i księgowości. Informatycy i programiści mogą wziąć udział między innymi w webinarach pt. „Tworzenie stron www bez kodowania – technologia nocode i AI” i „C++ – Część 6 – Wskaźniki”. Z kolei pracownicy działu marketingowego mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach np. takich, jak „Budowanie strategii komunikacji w social mediach”. Natomiast bezpłatne szkolenia dla pracowników działu HR obejmują m.in. webinar pt. „Wydawanie świadectwa pracy po zmianie przepisów w 2023 r.”, a pracownicy działu księgowości mogą skorzystać np. ze szkolenia pt. „Amortyzacja w teorii i praktyce”.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości i jej bezpłatne szkolenia dla pracowników

Bezpłatne szkolenia dla pracowników udostępnia również PARP, czyli Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Na jej platformie dostępne są webinaria, które podzielone są na bloki:

  • marketing,
  • kompetencje,
  • zarządzanie,
  • prawo.

Wśród szkoleń marketingowych odnaleźć można m.in. webinar pt. „Media społecznościowe w biznesie” i „Employer branding”. Z kolei w dziale kompetencje dostępne są na przykład takie szkolenia, jak: „Profesjonalny sekretariat. Kurs II stopnia” i „Wystąpienia publiczne”. W zarządzaniu natomiast zamieszczono między innymi kurs online pt. „ABC zarządzania projektami IT” i „Kadry i Płace w praktyce”. PARP oferuje na swojej platformie również szkolenia prawnicze, jak np. „Ochrona danych osobowych w MŚP (RODO)” oraz „Pozwolenie na budowę krok po kroku”. Z kolei w dziale finanse, dostępne są takie kursy, jak np. „Podatkowa księga przychodów i rozchodów” i „Analiza sprawozdań finansowych”. Więcej na temat szkoleń organizowanych przez PARP można odnaleźć na stronie www.parp.gov.pl.

Dotacje i dofinansowanie szkoleń dla pracowników 2023 z UE

Pracodawcy mogą również ubiegać się o dofinansowanie szkoleń dla pracowników ze środków unijnych i budżetu państwa. Co prawda kurs nie będzie bezpłatny, ale w znaczący sposób obniży jego koszt. Pracodawcy, którzy chcą podnieść kompetencje swojej kadry mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego, gdzie są konkursy, w których można otrzymać środki finansowe m.in. na poprawę zarządzania w firmie i rozwój kapitału ludzkiego w firmie. Tego typu projekty finansowane są w głównej mierze ze środków Unii Europejskiej (do 84,3 proc.), z kolei pozostała część pokrywana jest z budżetu państwa.

Przykładem może być „Akademia Menadżera MMŚP – kompetencje w zakresie cyfryzacji – oferta dla przedsiębiorców”, która umożliwia sfinansowanie szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych, które pozwolą przeszkolić wskazane osoby w zakresie kompetencji cyfrowych. Maksymalna kwota dofinansowania będzie mogła wynieść nawet 150 000 na przedsiębiorstwo. Gdzie szukać dofinansowania z Unii Europejskiej? Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod adresem www.parp.gov.pl.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Czy urząd pracy może sfinansować kurs? Oczywiście. Środki pochodzą wówczas z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, czyli KFS. Dzięki pieniądzom pozyskanym z niego można podnieść kompetencje pracowników i dofinansować ich szkolenia, kursy i edukację. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wielkości firmy. Mikro przedsiębiorcy, czyli właściciele firm zatrudniający do 10 pracowników, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 100 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Z kolei małe i średnie firmy mogą liczyć na pokrycie 80 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,

Szkolenia dla pracowników w niskich cenach

Czekanie na odpowiednie konkursy unijne i składanie wniosków unijnych jest czasochłonne i nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Z kolei szkolenia i kursy oferowane przez PARP i Polską Fundację Przedsiębiorczości niekoniecznie muszą odpowiadać potrzebom przedsiębiorcy. Co wtedy może zrobić pracodawca? Zamiast rezygnować z podnoszenia kompetencji kadry, może sfinansować swoim podwładnym udział w webinariach, które są tańszą alternatywą szkoleń stacjonarnych. Ich kolejną zaletą jest lepsza dostępność czasowa. Co oznacza, że w przeciwieństwie do szkoleń stacjonarnych, pracownik bierze udział w szkoleniu online w dogodnym dla niego czasie i miejscu.

Co jeszcze może zrobić przedsiębiorca chcący szkolić pracowników

Właściciel firmy, któremu zależy na rozwoju zawodowym swojej kadry może zapewnić im udział w konferencjach i spotkaniach branżowych, dzięki którym poszerzą swoją wiedzę w danej dziedzinie. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są podcasty, czyli pliki dźwiękowe w formacie cyfrowym, zamieszczone w internecie, których celem jest słuchanie treści audio w dowolnym momencie i miejscu.

 

Chcesz zatrudnić w swojej firmie pracowników, ale nie masz chęci i czasu ani na papierologię, ani szkolenia kadry? Zadzwoń lub napisz do Nas i skorzystaj z naszych rozwiązań.

Worksol Group

+48627232003

biuro@worksol.pl

Masz pytanie?