Outsourcing

Outsourcing

Outsourcing to powierzenie innej firmie zadań za które to jest ona odpowiedzialna, a także może być rozliczana z efektu wykonanej pracy. Taki rodzaj współpracy oparty jest o postanowienia kodeksu cywilnego a personel wykorzystany do wykonania określonych zadań podlega nadzorowi i kontroli tylko ze strony Wykonawcy.

Niektóre firmy z branży HR specjalizują się w wykonywaniu pewnego rodzaju usług, które świadczą na terenie siedziby sowich klientów a także w miejscu prowadzonych przez nich prac. W przypadku naszej firmy posiadamy spółkę w grupie – Polish Welders Sp. z o. o. – specjalizującej się w usługach spawalniczych, ślusarsko-monterskich oraz budownictwie drogowym.

Posiadamy również wyspecjalizowaną spółkę w grupie (Kooperacja Sp. z o.o.), której podstawowym zakresem działalności jest przejmowanie na siebie wiele procesów produkcyjnych zarówno tych wykonywanych ręcznie jak i zautomatyzowanych

Wykonawca jest usługobiorcą – podwykonawcą dla swojego klienta

W takim przypadku podpisywana jest umowa pomiędzy Wykonawca a jej klientem. Klient zleca agencji pracy określone procesy produkcyjne lub inne za które to odpowiada i do których wykonania deleguje swój personel. W tej sytuacji nie ma żadnej podległości pomiędzy pracownikami agencji pracy a klientem, jak również nie obowiązuje regulamin pracy oraz wynagradzania usługodawcy. Brak jest nadzoru i kierownictwa nad pracownikami agencji ze strony klienta. Wynagrodzenie jakie oferuje Wykonawca swojemu personelowi. W tym przypadku jest jej wewnętrzną decyzją agencji na którą nie ma wpływu jej klient. W opisanym przypadku Wykonawca staje się de facto podwykonawcą lub usługobiorcą wobec swojego klienta.

Podstawa prawna Outsourcingu (świadczenie usług)

  • Klient zamawia obsługę procesu, czyli skonkretyzowany efekt usług
  • Firma Outsourcingowa kieruje personelem, wyznacza zadania, kontroluje i nadzoruje ich pracę – w zakładzie klienta posiada własnych koordynatorów/brygadzistów
  • Firma Outsourcingowa posiada narzędzia do wykonania usług (może to być jej własność lub wynajmuje je od klienta)
  • Firma Outsourcingowa odpowiada za szkolenie BHP (w związku z kontrolą i nadzorem)
  • Firma Outsourcingowa prowadzi ewidencję czasu pracy swojego personelu
  • Firma Outsourcingowa ponosi odpowiedzialność za efekty pracy swojego personelu
  • Rozliczenie na podstawie godzin technologicznych lub rezultatu usług, utrzymania procesu
  • Firma Outsourcingowa prowadzi politykę płacową swojego personelu
  • Podstawa prawną realizacji usługi jest Kodeks cywilny

Ponad to inne cechy wyróżniające usługę Outsourcingu (świadczenie usług) to:

Podstawową cechą odróżniającą outsourcing pracowniczy od zatrudnienia pracowników własnych lub też świadczenia pracy przez pracowników tymczasowych jest brak bezpośredniego i stałego podporządkowania (zarówno prawnego, jak i faktycznego) wykonawców w stosunku do podmiotu (insourcera), u którego takie usługi lub praca są wykonywane. Usługa świadczona jest przez firmę wyspecjalizowaną w świadczeniu tych usług. Usługa może być świadczona w siedzibie firmy outsourcingowej lub innym miejscu wyznaczonym przez tą firmę. Usługa jest realizowana pod kierownictwem firmy outsourcingowej. Narzędzia, odzież roboczą, środki ochrony indywidualnej dla personelu zapewnia firma outsourcingowa.

Zagrożeniem w przypadku współpracy w ramach Outsourcing usług jest kontrola inspekcji pracy, która może przekwalifikować świadczoną usługę na pracę tymczasową. Udowadniając podległość personelu agencji, kierownictwu u klienta oraz fikcyjną odpowiedzialność za procesy produkcyjne lub inne czynności.

Tylko klienci z  wybranych branż mogą podjąć współpracę w ramach outsourcingu usług

Outsourcing wymaga szczegółowego ustalenia z klientem możliwości jego zastosowania. Nasza firma specjalizuje się tylko w określonych branżach dla których dysponuje odpowiednim personelem kierowniczym gotowym wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za powierzone zadania. W takim przypadku Wykonawca wyposaża swój personel w narzędzia, odzież roboczą potrzebne do wykonywania pracy.

Podstawowe obowiązki Wykonawcy w ramach realizacji umowy outsourcingowej:

  • Wykonawca wyszukuje pracowników wg. kryteriów przekazanych przez klienta za pośrednictwem kwestionariusza pracodawcy.
  • Wykonawca jest pracodawcą dla wynajmowanego personelu – odpowiada za obsługę kadrowo/płacową.
  • Również Wykonawca wypłaca wynagrodzenie wynajmowanemu personelowi.
  • Najważniejsze, że Wykonawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy wynajmowanego personelu.
  • Wykonawca wyszukuje, zakwaterowuje i opłaca mieszkanie dla pracownika – opcjonalnie.
  • Wykonawca wystawia fakturę VAT za usługi na rzecz klienta. Jest to iloczynem liczby godzin przepracowanych przez pracownika i stawki godzinowej lub akordowej.

Outsourcing usług nie zawsze jest możliwy do zastosowania

Outsourcing nie zawsze jest możliwy do zrealizowania u klienta. Dlatego ważna jest analiza możliwości współpracy pomiędzy Wykonawca, a jej klientem. Również bardzo ważne jest aby współpracować z Wykonawcą, który zna aktualny stan prawny w dziedzinie wynajmu personelu i doradzi klientowi taką formę współpracy, która nie narazi go na sankcje.

Naciśnij, żeby przeczytać referencji od naszych stałych klientów. 

Masz pytanie?