Jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę
#Jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę

Jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę

21 września 2023

Większość osób stresuje się rozmową kwalifikacyjną i zastanawia, jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę. Nie ma tutaj znaczenia, ani stanowisko pracy, o które się ubiegają, ani kompetencje i doświadczenie zawodowe. Stres dotyczy każdego. Tymczasem rozmowa kwalifikacyjna to szansa rozwoju zawodowego i zdobycia wymarzonej posady. Jak odpowiedzieć na kłopotliwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby nie zaprzepaścić szansy na pracę marzeń?

Rozmowa o pracę: jak zdobyć wymarzoną pracę

Każda rozmowa o pracę przybliża nas do zdobycia stanowiska marzeń. Dlaczego? Ponieważ podczas spotkań rekrutacyjnych przyszły szef ma okazję poznać bliżej wszystkich wybranych przez niego kandydatów i podjąć decyzję dotyczącą wakatu w firmie. Oczywiście nie każde spotkanie kwalifikacyjne musi zakończyć się Twoim sukcesem. Jednak szanse na wygraną zwiększysz, jeśli się odpowiednio przygotujesz do rozmowy o pracę. Dobrą praktyką jest, jak najlepsze poznanie przedsiębiorcy przed spotkaniem rekrutacyjnym. Co warto wiedzieć o przyszłym miejscu pracy? Przede wszystkim czym się zajmuje firma, kim są jej klienci, jakie są jej cele i wartości.

Wskazówki dotyczące przygotowania do rozmowy o pracę

Może wydawać się to oczywiste, ale na rozmowę o pracę warto iść wypoczętym i wyspanym. Bezsprzecznie należy zadbać o odpowiedni wygląd, tj. taki, który jest odpowiedni dla rozmowy o pracę na interesującym nas stanowisku. Przykładowo w mediach i branży modowej jest większa swoboda niż w branży IT.

Podczas rozmowy z rekruterem warto zadbać o odpowiednią komunikację. Oczywiście stres jest naturalnym zjawiskiem podczas spotkań rekrutacyjnych, ale warto postarać się o zachowanie spokoju. Należy unikać zarówno nadmiernej nieśmiałości, jak i gadatliwości i spoufalania się z przyszłym pracodawcą. Poza tym, warto przygotować sobie wcześniej listę pytań do rekrutera oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmów o pracę. Poza tym, ucz się właściwych zachowań, ćwicz i wyciągaj wnioski.

O co może pytać rekruter podczas rozmowy o pracę

Idąc na rozmowę o pracę warto wiedzieć, o co może nas pytać przyszły pracodawca. A dokładniej, jakie pytania są zgodne z prawem.

Przepisy prawa pracy wskazują zakres pytań, które mogą paść na spotkaniu rekrutacyjnym. Kluczowe są postanowienia zawarte w art. 221 Kodeksu pracy. Zgodnie ze wspomnianym przepisem pracodawca może pytać kandydata do pracy o imię i nazwisko, datę urodzenia, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i przebieg zatrudnienia. Rekruterzy zadają kandydatom również dodatkowe pytania, które mają im pomóc wybrać odpowiednią osobę na dane stanowisko. Część z tych pytań jest podchwytliwa, inne z kolei są nielubiane przez poszukujących pracy. Jak na nie odpowiedzieć, aby dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak odpowiedzieć na trudne pytania podczas rozmowy o pracę: poradnik

Planując zmianę miejsca pracy warto wiedzieć, jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę.

Proszę opowiedzieć coś o sobie. To często zadawane pytanie podczas rozmów o pracę jest z pozoru proste, ale odpowiedź na nie sprawia kandydatom sporo problemów. W końcu… co można o sobie powiedzieć? Tymczasem jest to doskonała okazja do autopromocji! Warto pominąć informacje z życia prywatnego i przejść do konkretów, czyli kluczowych wiadomości na temat kariery, edukacji, umiejętności i hobby.

Jakie są Pana oczekiwania finansowe. Nikt, absolutnie nikt, nie lubi tego pytania. Z jednej strony kandydaci nie chcą podać zbyt niskiej kwoty, a z drugiej strony obawiają się, że ich propozycja będzie za wysoka. Spójrz na to pytanie z innej strony. Rekruter chce wiedzieć, czy mogą sobie pozwolić na zatrudnienie Twojej osoby. Z kolei Ty masz okazję dostać pracę na danym stanowisku za pieniądze, które według Ciebie są odpowiednie za świadczoną pracę. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Warto rozeznać się, jakie stawki są oferowane przez konkurencyjne firmy na analogicznym stanowisku. Jeśli w danym zawodzie w innych firmach pracownicy zarabiają 8000 netto, raczej nie masz co liczyć, że w firmie, w której chcesz pracować zgodzą się na 15000 zł. Chyba, że masz im coś ekstra do zaoferowania.

Zawsze dobrze wiedzieć, jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę.

Zawsze dobrze wiedzieć, jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę.

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie pana. To kolejna bardzo dobra okazja do autopromocji. Postaw na wyróżnienie swojej osoby spośród innych kandydatów. Wskaż potencjalnemu pracodawcy swoje mocne strony. Warto w tym miejscu powiedzieć, co firma zyska zatrudniając Ciebie na danym stanowisku. Oczywiście nie koloryzuj i nie wymyślaj. Bądź szczery, ale unikaj pesymistycznych wizji.

Dlaczego chce pan pracować w naszej firmie. Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na to pytanie musisz wiedzieć, że nie powinieneś sprowadzać pracy wyłącznie do otrzymywania wynagrodzenia. Nie należy również mówić, że wybór firmy podyktowany był względami logistycznymi. Zamiast tego warto wskazać powody, które z jednej strony są prawdziwe, a z drugiej – zaciekawią potencjalnego pracodawcę. Przykładowo, chciałbyś rozwijać się w branży, która ma ścisły związek z Twoim hobby.

Jak wybrnąć z trudnych pytań o nas podczas rozmowy o pracę

Jakie są powody Pana odejścia z ostatniego miejsca pracy. Nawet jeśli prawdziwym powodem rezygnacji z pracy było nierówne traktowanie lub mobbing, unikaj wskazywania takich powodów. Z kolei jeśli powiesz, że wszystko było fantastyczne i dobrze Ci się pracowało, to potencjalny pracodawca może uznać wypowiedź za niezbyt szczerą. Jak wybrnąć z sytuacji? Możesz powiedzieć, że chciałbyś się sprawdzić w innej branży lub na nieco bardziej odpowiedzialnym stanowisku. Oczywiście możesz wymienić również inne powody. Np. zmiana pracy podyktowana jest względami ekonomicznymi w pracy lub restrukturyzacją firmy.

Jakie są Pani mocne strony. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że masz wiele zalet, ale nie musisz się wszystkimi nimi dzielić z rekruterem. Wybierz 4 najważniejsze. Oczywiście wskaż takie, które są istotne dla potencjalnego pracodawcy.

Jakie są Pani słabe strony. To pytanie z serii pozornie trudnych. Bezsprzecznie nie mów, że ich nie masz, bo wypadniesz, jako osoba nieszczera. Każdy ma jakieś wady, ale warto pamiętać, że niektóre wady mogą być w pewnych okolicznościach zaletami. Jakie? Np. starasz się zwalczać niewłaściwe nawyki, np. późne chodzenie spać lub picie Coca Coli. Innym przykładem może być drobiazgowość i pedantyzm.

Jakie ma Pani hobby. Nie wymyślaj wyszukanych zainteresowań żeby zrobić wrażenie na rekruterach. Zamiast tego powiedz, co rzeczywiście lubisz robić w wolnym czasie.

Gdzie widzisz siebie za 10 lat. To kolejne trudne pytanie, zwłaszcza jeśli zgodnie z prawdą widzimy siebie na stanowisku osoby, która przeprowadza z nami rekrutację. Ale w żadnym razie nie wolno tego powiedzieć rekruterowi. Nie warto również mówić nie wiem, nie myślałem nad tym, koncentruję się na dniu dzisiejszym. Jak zatem odpowiedzieć? Na przykład nawiązując do rozwoju zawodowego lub nabywania nowych umiejętności.

Czy ma Pani jakieś pytania. Na to pytanie nie można odpowiedzieć nie. Po prostu trzeba zadać jakieś pytanie. Jakie? Na przykład dotyczące warunków zatrudnienia lub terminu otrzymania informacji zwrotnej. Pytania warto przemyśleć listę pytań jeszcze przed spotkaniem rekrutacyjnym.

Jak wybrnąć z trudnych pytań podczas rozmowy o pracę wskazówki

Jeśli podczas rozmowy o pracę padną trudne pytania, których się nie spodziewałeś i nie masz bladego pojęcia, jak na nie odpowiedzieć, musisz improwizować. Ale uważaj! Po pierwsze, nie mów, co Ci ślina na język przyniesie. A po drugie, unikaj zbyt długiej ciszy. Graj na czas, poproś o powtórzenie pytania lub powiedz z delikatnym uśmiechem, że akurat takiego pytania się nie spodziewałeś.

Jak odpowiadać, żeby chcieli słuchać

Nie unikaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej kontaktu wzrokowego. Nie rozglądaj się po biurze. Staraj się skupić swoją uwagę na rozmówcy. Poza tym, odpowiadaj rzeczowo i konkretnie. Unikaj lania wody i mówienia o rzeczach, które są nieistotne dla potencjalnego pracodawcy. Oczywiście w żadnym razie nie można używać wulgaryzmów. Lepiej również unikać opowiadania dowcipów i żartów sytuacyjnych.

O co nie może pytać rekruter podczas rozmowy o pracę

Oczywiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść pytania, których rekruter nie może zadać w trakcie spotkania. Zabronione jest pytanie np. o stan cywilny i plany związane ze zmianą stanu cywilnego lub rodzicielstwem. Przyszły pracodawca nie może również pytać o orientację seksualną, religię, poglądy polityczne lub narodowość. Co ważne, rekruter nie ma prawa pytać o stan zdrowia i zarobki z poprzednich miejsc pracy. Jeśli jednak takie pytanie padnie, kandydaci nie muszą odpowiadać na to pytanie.

Masz pytanie?