Pracownicy z Filipin
#pracownicy z Filipin

Pracownicy z Filipin

9 września 2019

Większa część polskich przedsiębiorców boryka się z problemem braku pracowników oraz ich dużą rotacją. Wychodząc naprzeciw problemom, które uniemożliwiają pracodawcą utrzymanie stabilizacji w firmie, rozważyć należy nabór siły roboczej z Filipin. Pracownicy z Filipin to oprócz pracowników z Ukrainy oraz innych krajów Azji jeden z najbardziej popularnych kierunków rekrutacji ostatnimi czasy

Pracowici Filipińczycy

Filipiny znajdują się w południowo-wschodniej części Azji i leżą na archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Filipiny zamieszkuje prawie 106 milionów osób, co plasuje kraj na 13. miejscu na świecie pod względem liczby ludności. Daj to naszym prawodawcą oraz firma rekrutacyjnym ogromne zasoby w sile roboczej.

pracownicy z Filipn

Pełni radości życia Filipińczycy

Filipiny to ubogi kraj, jednak ludzie tam mieszkający są przykładem osób zarażających uśmiechem i radością życia. Filipińczycy uważają Polaków za ludzi bardzo majętnych i chętnie przyjmują ich w swoim kraju. Filipiny to w ponad 80% katolicy i jest to jedyne katolickie państwo w Azji południowo-wschodniej, dlatego też Polska dla Filipińczyków jest bardzo bliska kulturowo.

pracownicy z Filipin

Pracownicy z Filipin z niewielkimi wymaganiami

Filipińczycy to w większości katolicy, a ich językiem urzędowym jest język angielski, co znacznie ułatwia współpracę z polskim przedsiębiorcą. Pracownicy z Filipin to specjaliści w branży hotelarskiej, jednak również są silnie związani z gospodarką morską. Filipińczycy to bardzo pracowici ludzie, którzy nie stawiają wymagań na tak wysokim poziomie, jak pracownicy z Ukrainy. Pracownicy z Filipin bardzo szybko przystosowują się do warunków panujących w Polsce, nawet warunki pogodowe nie są dla nich przeszkodą. Na tą chwilę około 10 milionów obywateli Filipin migruje za pracą. Dla Filipińczyków najważniejsze jest to, aby pracodawca był, względem nich, lojalny. Bardzo istotnym faktem jest to, że zainteresowanie obywateli Filipin, pracą w Polsce jest coraz większe.

budowlańcy z Filipin

Polska gospodarka…

Spora część polskich firm ogranicza ilość zleceń, które mogłyby wykonać, a to znacznie spowalnia rozwój przedsiębiorstwa. Głównym powodem takiego postępowania jest brak wystarczającej liczby pracowników. Polska gospodarka potrzebuje zasilania siłą roboczą zza granicy. Pracownicy z Filipin to propozycja dla rozwiązania problemów polskich przedsiębiorców. Bardzo ważne jest to, że Filipińczycy rozmawiają w języku angielskim, co nie stanowi bariery językowej dla potencjalnych pracodawców.

 

Legalność pracy

Migracja zarobkowa na Filipinach nadzorowana jest przez POEA (Philippine Overseas Employment Administration) – rządową agencję zatrudnienia. W przypadku wykazania chęci zatrudnienia pracowników z Filipin, najlepiej zwrócić się do Agencji Pracy WORKSOL. Najważniejszym elementem jest znajomość zasad sprowadzania filipińskich pracowników. Podstawą legalnej pracy w Polsce jest znajomość filipińskiego prawa, jak również wiedza na temat rekrutacji pracowników z Filipin.

Zatrudnienie Filipińczyka na pewno wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania, niż w przypadku pracownika z Ukrainy, jednak jest to proces, który może przynieść o wiele więcej korzyści dla pracodawcy, niż w drugim przypadku. Podstawą do zatrudnienia pracowników z Filipin jest zezwolenie na pracę od wojewody. Zezwolenie to daje Filipińczykowi możliwość legalnej pracy w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pracę, nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące, jeżeli wniosek nie wymaga poprawek. Zezwolenie należy przekazać cudzoziemcowi, który może rozpocząć starania o uzyskanie wizy. W celu wykonywania legalnej pracy w Polsce, cudzoziemiec musi również legalnie przebywać na terytorium kraju, a taką możliwość daje wiza.

Pracownicy z Filipin na budowie

Obowiązki pracodawcy:

Przedsiębiorca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi z Filipin:
– kontrakt na okres minimum 1 roku,
– wynagrodzenie na poziomie, co najmniej najniższej krajowej obowiązującej w Polsce, w danym okresie,
– zakwaterowanie,
– ubezpieczenie zdrowotne,
– koordynatora, który będzie komunikował się z pracownikiem w języku angielskim.

 

Autorzy:

Karolina Wróbel-Hadryś

Michał Solecki

ambasada Filipin w Polsce

Masz pytanie?