Pracownicy z Indonezji alternatywą dla pracowników z Ukrainy
#pracownicy z Indonezji

Pracownicy z Indonezji alternatywą dla pracowników z Ukrainy

5 lutego 2020

Wielu polskich przedsiębiorców ma kłopot ze znalezieniem pracowników, a fachowcy z Ukrainy nie są już w stanie załatać ubytków kadrowych. Bardzo dobrą alternatywą są więc pracownicy z Indonezji, którzy mogliby wspomóc krajowy rynek pracy.

Indonezja liczy 260 milionów mieszkańców. Ludzie z tego kraju są bardzo solidni, uczciwi oraz zaangażowani w pracę. Główną religią Indonezyjczyków jest islam, jednak wśród nich można spotkać również kilkanaście milionów katolików. Kwestie religijne nie powinny być jednak przeszkodą na linii pracodawca – pracownik. Ludzie z tamtych rejonów podchodzą bowiem do tych tematów bardzo otwarcie.

Trudna sytuacja ekonomiczna Indonezji sprawia, że mieszkańcy tego kraju coraz częściej podejmują decyzję o migracji zarobkowej. Nie straszne są im odległości, które trzeba pokonać w celu zdobycia stabilnej pracy, co powoduje, że są oni dla potencjalnego pracodawcy bardziej przewidywalni.

Pracownicy z Indonezji – plusy zatrudniania

Zdecydowanym plusem zatrudnienia pracownika z Indonezji jest fakt, iż zezwolenie na pracę od wojewody upoważnia cudzoziemca do pracy tylko u jednego pracodawcy. Raz pozyskany fachowiec będzie więc pracował cały czas w jednej firmie, co pozwala właścicielowi na utrzymanie stabilności personelu.

Mnóstwo indonezyjskich firm chce wejść na polski rynek, a polscy pracodawcy coraz częściej wykazują chęć zatrudnienia obywateli tego kraju. Ci przedsiębiorcy, u których już pracują Indonezyjczycy, są pozytywnie zaskoczeni ich sumiennością i pracowitością.

Jedynym minusem jest to, że aby sprowadzić do Polski pracownika z Indonezji trzeba dość długo czekać. Najczęściej dotyczy to terminów wydawania dokumentów po polskiej stronie. Na przykład na zezwolenie na pracę czeka się od kilku tygodni nawet do trzech miesięcy. Później pracownik musi odbyć wizytę w polskim konsulacie w celu otrzymania wizy, co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania. Ten kilkumiesięczny okres załatwiania formalności jest jednak opłacalny dla pracodawcy, ponieważ zyskuje on rzetelnego i uczciwego fachowca na długi czas.

W dobie odpływu ukraińskich pracowników do Niemiec należy szukać alternatywnych rozwiązań dotyczących kwestii zatrudniania obcokrajowców. Gospodarka w Polsce została rozpędzona dzięki ludziom z Ukrainy. Było to jednak możliwe tylko dzięki odpowiednim regulacjom i uproszczonej procedurze przyznawania pozwoleń na pracę. Rząd nie planuje jednak w najbliższym czasie podpisania umów bilateralnych z Indonezją, których konsekwencją byłoby wprowadzenie ułatwień na polskim rynku pracy.

Agencja Pracy Worksol jest zarejestrowana w konsulacie Indonezji w Polsce. Dzięki temu może legalnie rekrutować pracowników z tego kraju. Agencja posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej kwestii. Zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy zainteresowane zatrudnieniem pracowników z Indonezji.

Masz pytanie?