Pracownicy z Wietnamu
#pracownicy z Wietnamu

Pracownicy z Wietnamu

8 września 2019

Historia Wietnamczyków w Polsce rozpoczęła się w latach 60. XX wieku. Przyjeżdżali oni w celu pobierania nauki na uczelniach wyższych. Obecnie Polska jest trzecim krajem, co do liczby przebywających Wietnamczyków. Pracownicy z Wietnamu są zatem w Polsce już od kilkudziesięciu lat.

Pracownicy z Ukrainy to za mało, wkrótce mogą zastąpić ich Wietnamczycy

Wietnam to państwo położone na Półwyspie Indochińskim (Azja Południowo-Wschodnia), które znajduje się na 15 miejscu na świecie, jeżeli chodzi o liczbę ludności – ponad 97 milionów. Jest to również bardzo wąski kraj z bardzo długą, linią brzegowa liczącą aż 3 444 km. Obszar tylko trochę większy niż Polska, a liczba ludności ponad dwa razy większa. W Wietnamie występują aż 54 grupy etniczne, jednak największa część, bo około 86 %, stanowią Wietowie.

Dwa kosze, które łączy bambusowy drąg…

pracownicy z Wietnamu

Wietnamczycy to niezwykle pracowici ludzie. Uliczni sprzedawcy, codzienny transport żywności, realizują za pomogą dwóch koszy, połączonych bambusowym drągiem. Wietnamczycy są oddani swoim tradycjom, a cechuje ich, przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do postawionego celu. Jedną, z bardzo ważnych cech obywateli Wietnamu jest łatwość i przede wszystkim chęć dostosowania się do panującej sytuacji. Kobiety pracują o wiele więcej, niż mężczyźni. Wietnamki najczęściej zajmują się uprawą roli, jak również dbają o cały dom i pracują na utrzymanie rodziny. Mężczyźni natomiast, to kierowcy tuk tuków (swego rodzaju taksówek), ale także budowlańcy i pracownicy stoczni oraz pracownicy fizyczni na polu. Wietnamki mają mniej czasu wolnego, niż ich partnerzy, ponieważ w pełni oddają się pracy i dodatkowym obowiązkom.

 

pracownicy z Wietnamu

Polacy w oczach Wietnamczyków

Dla wielu Wietnamczyków Polska jest źródłem cennej wiedzy, pozyskiwanej na studiach, która umożliwia im pracę na wysokich stanowiskach w kraju. Polacy w Wietnamie postrzegani są jako ludzie wykształceni i bardzo sympatyczni. Opinie taką wypracowaliśmy sobie poprzez przyjazne stosunki z Wietnamczykami, którzy studiują, bądź też żyją w Polsce. Dodatkowo Wietnamczycy darzą nas ogromnym szacunkiem, a co ważne lubią spędzać z nami czas, czy to u siebie w kraju, czy też w Polsce. Coraz większą popularność na polskim rynku zyskuje kuchnia wietnamska i słynne Pho. Wietnamczycy przygotowują tylko i wyłącznie zdrowe posiłki, które można spróbować w wietnamskich restauracjach prowadzonych w Polsce.

Kuchnia wietnamska
Wrodzona pracowitość…

Pracodawca, decydując się na pozyskanie pracowników z Wietnamu, może być pewny, że zyska dla swojej firmy niezawodną siłę roboczą. Warunki panujące w Wietnamie, zmuszają ludzi do wykonywania ciężkich prac fizycznych na roli, ale również w budownictwie i stoczniach. Duża część produktów transportowana jest przez Wietnamczyków przy użyciu siły rąk i nóg, więc potrafią poradzić sobie z każdym zadaniem. Dla pracowników z Wietnamu nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Wietnamczycy będą mogli zatem pracować w branży budowlanej, zakładach produkcyjnych oraz magazynowych. Jednym z sektorów rynku pracy, do którego można kierować pracowników z Wietnamu, to gospodarstwa rolne.

 

pracownicy z Wietnamu

Ciężka praca na roli to codzienność dla Wietnamczyków

Wietnam, w porównaniu do Indii, Filipin i Bangladeszu, jest najlepiej rozwinięty, jeżeli chodzi o branżę stoczniową. Bardzo długa linia brzegowa, a co za tym idzie duża liczba firm produkcyjnych – międzynarodowych koncernów, pozwoliła uzyskać pracownikom wysokie kwalifikacje. Wśród Wietnamczyków, pracujących w branży stoczniowej, znaleźć można specjalistów w zawodach spawacz oraz operator maszyn. Międzynarodowe koncerny umożliwiają pracownikom wzbogacać swoje doświadczenie zawodowe oraz uczą komunikacji w języku angielskim.

pracownicy z Wietnamu - stocznia

Jedna z wietnamskich stoczni

Procedura zatrudnienia pracowników z Wietnamu nieco dłuższa, jednak zapewnia stabilność zatrudnienia we firmie

Ogromną zaletą, sięgania po siłę roboczą z Azji, jest przywiązanie pracownika do pracodawcy, co powoduje powstanie pozytywnego skutku – poprawa stabilności kadrowej w przedsiębiorstwie.

Wietnamczyk rozpoczynający pracę w polskim przedsiębiorstwie musi otrzymać umowę o pracę w formie pisemnej, na czas określony, co najmniej 1 roku. Pracodawca zobowiązany jest zagwarantować pracownikowi wynagrodzenie na poziomie, co najmniej polskiej minimalnej krajowej. Pracownicy przyjeżdżający z Wietnamu muszę mieć również zapewnione zakwaterowanie. Podstawą do zatrudnienia pracownika jest uzyskanie pozwolenia na pracę. Pozwolenie to umożliwia Wietnamczykowi podjęcie pracy u danego przedsiębiorcy.

Przed upływem terminu uzyskanego pierwszego zezwolenia na pracę (zazwyczaj przed upływem 1 roku), należy przeprowadzić procedurę przedłużenia zezwolenia (na okres do 3 lat).

Sprowadzenie pracowników z Wietnamu, to czynność kosztowna i czasochłonna, ze względu na obowiązującą biurokrację. W przypadku wykazania chęci sprowadzenia Wietnamczyków do pracy w Polsce, najlepiej skorzystać z usług naszej Agencji Pracy WORKSOL. Wykwalifikowani pracownicy dopilnują, aby cały proces odbył się zarówno szybko, ale co najważniejsze, legalnie.

 

Autorzy:

Karolina Wróbel-Hadryś

Michał Solecki

Masz pytanie?