Masz pochodzenie polskie i złożyłeś wniosek na kartę stałego pobytu, ale prawdopodobnie nie wiesz czego się spodziewać podczas rozmowy w Urzędzie Wojewódzkim. Poniżej przykładowe pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się w trakcie „egzaminu” i na które z pewnością należy zwrócić uwagę. W związku z tym przedstawiamy te najbardziej godne uwagi.
Jednym z elementów postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na podstawie polskiego pochodzenia jest rozmowa, na którą cudzoziemiec musi stawić się osobiście we właściwym dla niego Urzędzie Wojewódzkim. Przede wszystkim odbywa się ona w języku polskim i może trwać około 60 minut. Najczęstsze pytania jakie mogą się pojawić podczas tej rozmowy dotyczą znajomości historii, geografii oraz wiedzy ogólnej na temat Polski.
Odpowiedź: Gniezno, Kraków, Warszawa.
Odpowiedź: Wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.
Odpowiedź: poziome pasy biało-czerwone ( biały na górze, czerwony na dole).
Odpowiedź: 24.12. Wigilia Bożego Narodzenia, 25.12.- pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26.12.- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Odpowiedź: Zupa grzybowa, Barszcz z uszkami, Kompot z suszonych owoców, Karp, na różne sposoby: smażony, po żydowsku, w sosie miodowym, w galarecie, faszerowany, Kapusta z grzybami, Makowiec, Pierogi z kapustą i grzybami, Kapusta z grochem, Śledź, na różne sposoby: sałatka śledziowa, pod pierzynką, w śmietanie, Kluski z makiem, Kutia, Sernik.
Odpowiedź: 11 listopada.
Odpowiedź: w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Odpowiedź: 3 maja 1791 r.
Odpowiedź: polski polityk i działacz związkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 22 grudnia 1990 r. do 22 grudnia 1995 r.
Odpowiedź: jeden z największych poetów Polski, tworzył w okresie romantyzmu, (1798 r.-1855 r.) najsłynniejsze dzieła: Pan Tadeusz, Dziady, Oda do młodości.
Odpowiedź:
Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii),
Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla),
Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla),
Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla),
Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla),
Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla).
Opowiedź: 15 lipiec 1410 r. Pomiędzy Zakonem Krzyżackim a zjednoczonymi siłami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Odpowiedź: legendarny władca Polaków król Krak.
Odpowiedź: Nie ma dobrej, ani złej odpowiedzi, dlatego należy przygotować własną, prawdziwą i subiektywną odpowiedź według swojego uznania. Powinna przede wszystkim zawierać wyczerpującą informację związaną z pochodzeniem polskim każdego cudzoziemca i wyrażać chęć osiedlenia się na stałe.
Z poważaniem:
Wasyl Dunaj
Spec. ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców