Ukraińcy masowo kupują mieszkania w Polsce

Нерухомість Українці ПольщаObywatele Ukrainy to już druga siła nabywcza na polskie mieszkania. Jeśli tempo wzrostu się utrzyma już niedługo przegonią Niemców.

Rok 2015 zamknął się z  ponad 5 tysiącami sprzedanych lokali dla cudzoziemców w Polsce. Jest to wzrost o 16 % r/r. Wśród grupy nabywców najszybciej zakupy rosną po stronie obywateli Ukrainy. Wzrosty sięgają prawie 50 % rocznie. Jest to zapewne spowodowane masową migracją zarobkowa do Polski, ale również inwestycjami bogatych obywateli znad Dniepru, którzy lokują swój kapitał uciekając przed dewaluacją hrywny i wysoką inflacją. Przypomnijmy przez ostanie dwa lata hrywna straciła do złotego ponad 40 % swojej wartości.

Jak mówią sami Ukraińcy pracujący w Polsce – bardzo łatwo jest i tanio kupić tutaj mieszkanie zwłaszcza dzięki niskim kredytom oprocentowanym maksymalnie na 3-4% rocznie. Jest to bardzo dużo różnica w porównaniu do kredytów hipotecznych na Ukrainie kosztujących około 20 % rocznie. Problemem dla cudzoziemców jest jednak bark możliwości zakupu ziemie i domu z działką bez zezwolenia ministerstwa i obowiązku posiadania karty pobytu. Dlatego bogaci Ukraińcy inwestują głownie w mieszkania na co nie potrzebują zezwolenia i nie są zobowiązani do zamieszkania w Polsce. Jeśli dynamika wzrostu skupu mieszkań się utrzyma to już za 2 lata Ukraińcy będą największymi inwestorami nad Wisłą spośród wszystkich cudzoziemców. Najbardziej popularnym kierunkiem inwestycji nadal pozostaje Warszawa, która skupia aż 27 % wszystkich transakcji.

Autor artykułu:

Michał Solecki

tłumaczenie w język ukraiński oraz rosyjski:

Sergii Budim