Pracownicy z Ukrainy - od czego zacząć, jak szukać i zatrudnić ?

Pracownicy z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy to dla większości przedsiębiorstw w Polsce jedyna i szybka możliwość na zapełnienie braków kadrowych na krajowym rynku pracy. Niskie bezrobocie oraz wzrost gospodarczy przyczynił się  do coraz większego zapotrzebowania na siłę roboczą w naszym kraju. Dla pracodawców nastały trudne czasu, stąd chętnie sięgają po pracowników zza wschodniej granicy

 

pracownicy z Ukrainy

Powszechne stało się zatrudnianie obywateli Ukrainy, Białorusi i innych państw zza wschodniej granicy którzy uzupełniają a często zastępują pracowników z Polski. Nie wiążę się to z szukaniem oszczędności, a przede wszystkim ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracę.

 

Dlaczego wybieramy Ukrainę tak chętnie ?

 

Ukraińscy są nam najbliżej spokrewnionym narodem. Łączy nas wspólna historia (tworzyliśmy jedno państwo razem z Litwą w ramach Rzeczpospolitej Obojga Narodów), tradycje, religia chrześcijańska, podobny język – słowiański. Kultura i wartości również są bardzo podobne. Do tego sami Ukraińcy lubią polaków i polską kulturę. Podziwiają nasz kraj za udaną transformację ustrojową i gospodarczą. Bardzo szybko aklimatyzują się w naszym kraju, uczą się języka, przywożą swoje dzieci, wysyłają je do szkół i przedszkoli.

Między naszymi narodami jest wiele niezażegnanych kwestii historycznych, które jednak nie są w stanie przyćmić przyjaźni jaka w ostatnich latach nastąpiła pomiędzy narodami. Ukrainki wychodzą za mąż się za Polaków, Polacy żenią się z Ukrainkami.

Polska jest orędownikiem zbliżania się Ukrainy do Unii Europejskiej. Ukraińcy zaś ostatecznie wybrali integrację europejską odsuwając prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza od władzy podczas ,,Rewolucji Godności” (Euro-majdan) w 2014 roku.

 

Pracownicy z Ukrainy czy warto ich zatrudniać ?

 

Takie pytanie zadaje sobie każdy pracodawca, który ma problemy z rekrutacją pracowników w naszym kraju. Więcej na temat plusów i minusów zatrudniania pracowników z Ukrainy pisaliśmy tutaj. Pewnie nigdy polscy pracodawcy nie poszukiwaliby pracowników zza granica, jeśli w naszym kraju byłby odpowiedni zasób wolnej, wykwalifikowanej siły roboczej. Jak wiadomo tak nie jest, szczególnie w ostatnich latach. Stąd naturalnym wyborem stali się pracownicy z Ukrainy.

Jeszcze w latach 2004 – 2012 w Polsce pracowało około 200 tys do 300 tys obywateli Ukrainy. W 2017 roku ilość pracowników, która podjęła pracą wzrosła do 2 mln. Prognozy wskazują że rok 2018 będzie ponownie rekordowy. Skala wzrostów nie jest już jednak tak dynamiczna, ale nadal pozostaje na przyzwoitym poziomie.

 

Polska gospodarka wciąga Ukraińców jak tornado

 

Polska drenuje kadry na Ukrainie w ogromnej skali. Bardzo dużo przedsiębiorstw ukraińskich ma problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Sytuacja przypomina tą, z jaką mieliśmy do czynienia w Polsce w 2004 roku, kiedy to po przystąpienia do UE wyjechało z Polski za pracą 2 mln naszych rodaków.

Strumień pracowników z Ukrainy płynie coraz wolniej z racji  bardzo głębokiego drenażu kadr u naszych wschodnich sąsiadów. Stąd również wiele polskich firm upatruje swoje szanse w rekrutacji pracowników z Azji. Jest to jednak marginalne zjawisko w porównaniu do przyjazdów pracowników z Ukrainy.

 

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy i ściągnąć ich do pracy ?

 

Oczywiście można wszystko robić samemu, jeśli ma się na to czas i wiedzę oraz jak należy postepować. Można również skorzystać z usług firm, które tak jak nasza specjalizuje się w rekrutacji pracowników z Ukrainy oraz doradza w zatrudnieniu cudzoziemców. Za pośrednictwem naszej firmy możecie Państwo skorzystać z:

  • Dobór personelu – rekrutacja z jednorazową opłata za zatrudnionego przez pracodawcę kandydata
  • Leasing pracowników w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej
  • Outsourcing usług (personelu) – pewne zadania w swojej firmie może cie Państwo powierzyć nam (specjalizujemy się w branży metalowej i budownictwie drogowym)
  • Doradztwa w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców – nasza firma w tym zakresie obsługuje setki przedsiębiorców na terenie kraju oraz samych cudzoziemców

Każdorazowo klient powinien wypełnić kwestionariusz pracodawcy. Jest to swojego rodzaju dodanie oferty pracy do naszej bazy danych. Dzięki odpowiedzi na klika pytań będziemy mogli stworzyć ofertę na rekrutację oraz doradzić czy proponowane przez Państwa warunki oraz wymagania wobec kandydatów są adekwatne.

Agencja Pracy WORKSOL rekrutacją pracowników z Ukrainy zajmuje się już od 2009 roku. Przez ten czas dostarczyliśmy do polskich pracodawców tysiące pracowników z zza wschodniej granicy. O zadowoleniu naszych klientów świadczą liczne pozytywne rekomendacje naszych klientów oraz samych cudzoziemców.

Serdecznie zapraszamy do współpracy

Michał Solecki

właściciel firmy

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy – krok po kroku ?

Jak zatrudnić cudzoziemca na paszporcie biometrycznym ?

Poszukujesz pracy?

W naszej bazie mamy wiele atrakcyjnych ofert pracy z Polski i zagranicy. W każdym miesiącu podpisujemy dziesiątki umów rekrutacyjny z polskimi firmami

Aktualne oferty pracy znajdują się tutaj

icon_firstPrzeglądaj oferty pracy

Szukasz pracowników?

Mamy setki kandydatów gotowych do pracy w najbliższym czasie. Nasza Agencja dostarcza ponad 100 pracowników miesięcznie do polskich pracodawców. Realizujemy zlecenia rekrutacyjne dotyczące specjalistów jak i pracowników niewykwalifikowanych

icon_twoDodaj ofertę pracy

Masz pytania ?

telZamów rozmowę personKontakt bezpośredni