Czas rozliczyć cudzoziemców z dochodów za 2017 rok
#Pracownicy z Ukrainy

Czas rozliczyć cudzoziemców z dochodów za 2017 rok

20 lutego 2018

Jeśli zatrudniałeś cudzoziemców już czas rozliczyć ich z dochodów za 2017 rok. Masz czas do 30 kwietnia. Jeśli zrobisz to szybciej, to również prędzej otrzymasz zwrot nadpłacanego podatku. Rozliczenie z polskim fiskusem może być dla Ciebie bardzo korzystne. Najwięcej mogą zyskać osoby posiadający dzieci. Nawet klika tysięcy złotych.

Do końca lutego każdy pracownik powinien otrzymać PIT-11, czyli dokument określający dochody pracownika z tytułu pracy lub umowy zlecenie. Następnie, wszystkie PIT-y 11 sumujemy w formularzu PIT-37. Jeśli pracowaliśmy w ostatnim roku podatkowym w kilku miejscach, to odpowiednio otrzymamy kilka wspomnianych formularzy. Po jednym na każde miejsce pracy.

Rozlicz się z polskim urzędem skarbowym a na pewno zyskasz.

Rozliczenie z podatków oprócz tego, że jest obowiązkiem każdego pracownika to w 99% przypadków jest bardzo korzystne dla podatnika. Prawie każdy otrzymuje zwrot części odprowadzonych podatków za pośrednictwem swojego pracodawcy, szczególnie Ci najmniej zarabiający.

Od 2017 podniesiono kwotę wolną od podatku tzn. dochody od których nie jest pobierany żaden podatek dochodowy. W 2017 roku wyniósł on 6 600 zł . Został on podniesiony dwukrotnie względem 2016 roku.

Masz dzieci? Im więcej tym lepiej dla Ciebie

Najwięcej zyskają podatnicy mający dzieci. Jeśli pracownik zarabiał minimalną krajową tj. 2 100 zł brutto i posiadał podaną niżej ilość dzieci otrzyma ulgę podatkową w wysokości:

1 dziecko – 1 112,04 zł
2 dzieci – 2 224,08 zł
3 dzieci – 4 224,12 zł
4 i więcej – 6 924,12 zł + 2700 zł za każde kolejne dziecko

Ulga za internet do wykorzystanie tylko dwa razy

Bardzo popularne jest również skorzystanie z ulgi za płacony internet. Polski urząd skarbowy przez dwa lata następujące po sobie daje możliwość odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków na internet, jednak nie więcej niż 720 zł rocznie. Jest również wiele innych ulg z których można skorzystać, szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych.

Najlepiej i najbezpieczniej rozliczyć się przez internet.

Rozliczyć można się przez internet. Jest to najprostsza i najszybsza metoda spełnienie tego przykrego obowiązku. Osoby, które dokonają tego szybko tj do końca lutego lub połowy marca. Mogą liczyć na zwrot podatku z urzędu skarbowego już w ciągu dwóch tygodni.

Zadbaj o to żeby urząd skarbowy znał Twoje aktualne dane

Zanim się rozliczymy z podatku warto powiadomić urząd podatkowy na druku NIP-7 o swoim aktualnym adresie zamieszkania i numerze konta na który ma być dokonany zwrot podatku. Nie zaleca się odbieranie pieniędzy przekazem pocztowym. Szczególnie odradza się to cudzoziemcom mieszkającym w noclegach pracowniczych, gdzie istnieje ryzyko, że kolega lub koleżanka z pracy ,,zaopiekują się” przyniesioną prze listonosza gotówką.

Jeśli nie radzisz sobie z rozliczeniem to powierz to specjalistom

Zachęcamy wszystkich cudzoziemców do rozliczania się podatków Polsce, tym bardziej że jest to dla Państwa bardzo korzystne. Nasz dział księgowości oferuje również usługę rozliczenie podatku. Jeśli jesteście Państwo zainteresowanie naszymi usługami będziemy od Was potrzebować:

  • Przychód za poprzedni rok, jeśli pracowaliście w Polsce. W przypadku braku pracy należy podać kwotę 0 zł
  • PIT-y 11 zgromadzone od wszystkich pracodawców za 2017 rok
  • Imiona, nazwiska dzieci wraz z datą ich urodzin. Uwaga! podajemy tylko te nad którymi sprawujecie opiekę prawną
  • Informację o tym, czy płacicie za internet (faktura musi być wypisana na Was). Czy jest to pierwszy czy już drugi rok odliczenia ulgi za internet ?

Dla wszystkich którzy sami chcą spróbować, przekazujemy link do oficjalnej aplikacji e-deklaracje służącej do rozliczeń z urzędem skarbowym.

Czas rozliczyć się z dochodów za 2017 rok1% podatku oddaj potrzebującym pomocy

Pamiętajcie, że 1% swojego podatku możecie przekazać na organizację pożytku publicznego i fundację. Są to między innymi Szpitale, przedszkola, hospicja, szkoły oraz osoby potrzebujące.

Głównymi podatnikami w Polsce wśród cudzoziemców są pracownicy z Ukrainy i ich rodziny, którzy stanowią aż 80 % wszystkich cudzoziemców płacących podatki w Polsce. 2017 roku Ukraińcy przetransferowali z Polski na Ukrainę 3,5 mld zł, czyli ponad 1 mld dol.

Autor tekstu: ,,Czas rozliczyć się z dochodów za 2017 rok”

Michał Solecki

Masz pytanie?