Badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy - cudzoziemców
#jak zatrudnić cudzoziemca

Badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy – cudzoziemców

2 kwietnia 2019

Wielu pracodawców zastanawia się czy pracownikom z Ukrainy również należy wykonać badania lekarskie przed ich zatrudnieniem. Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK. Badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy są konieczne tak samo jak dla polskich pracowników. Przyczyna jest prosta – to nie narodowość jest podstawą wykonania pewnego obowiązku, ale bycie po prostu pracownikiem, a tym samym wynikające z tego obowiązki z kodeksu pracy.

Badanie lekarskie to dokument orzekający o zdolności kandydata do pracy na wybranym stanowisku

 

Do badań lekarskich przystępujemy od przygotowania przez pracodawcę skierowania na badania (wzór pdf, wzór doc). Badanie lekarskie zlecamy lekarzowi, z którym mamy podpisaną umowę o współpracy. Bardzo rzadko jest możliwe wysłanie pracownika na badania lekarskie z tzw. ,,marszu”. Lekarz na pewno zażąda od pracodawcy podpisania umowy o współpracy, do czego obligują lekarzy medycyny pracy przepisy z tytułu wykonywania zawodu.

 

Lekarz musi przeprowadzić wywiad zdrowotny przeprowadzając badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy

 

Badań lekarskich dla pracowników z Ukrainy czasami nie wykonamy bez tłumacza. Jeśli lekarz nie będzie mógł dokonać skutecznego, zrozumianego wywiadu zdrowotnego, będziesz musiał wspomóc się tłumaczem.

 

Pamiętaj ! na badania lekarskie wysyłamy pracownika przed podjęciem pracy

 

W skierowaniu na badania lekarskie należy ująć następujące kwestie:

  • dane osobowe kandydata do pracy
  • nazwa stanowiska pracy (pamiętaj żeby była zgodna z oświadczeniem z PUP lub zezwoleniem na pracę) więcej na temat tutaj
  • wykaz czynników szkodliwych na danym stanowisku pracy (zgodnie z oceną ryzyka zawodowego)
  • praca na wysokości to praca już powyżej 1 m, pamiętaj o tym jeśli Twój pracownik będzie wykonywał tego typu pracę

Niezbędnym elementem badań z zakresu medycyny pracy jest morfologia krwi. Dlatego zanim wyślesz pracownika do swojego lekarza, powinien wykonać wcześniej badania krwi, co pozwoli szybciej załatwić całą procedurę.

W zależności od zajmowanego stanowiska możliwe jest to, że pracownik zanim otrzyma dopuszczenie do  wykonywania pracy będzie musiał odwiedzić wielu lekarzy specjalistów. Najczęściej są to okulista, laryngolog, pracownia rentgenowska.

Podsumowując, badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy i innych cudzoziemców to dokładnie taki sam obowiązek jak wobec polskich pracowników

autor artykułu: ,,Badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy – cudzoziemców”

Michał Solecki

Masz pytanie?