Pracownicy z Filipin alternatywą dla pracowników z Ukrainy - Worksol
Pracownicy z Filipin alternatywą dla pracowników z Ukrainy
#pracownicy z Filipin

Pracownicy z Filipin alternatywą dla pracowników z Ukrainy

21 lutego 2023

Wiele polskich przedsiębiorców narzeka na problem braku rąk do pracy. Według Ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu 10 ostatnich dni marca ponad 100 tysięcy Ukraińców wróciło z Polski na Ukrainę. To około 12 proc. obywateli tego kraju pracujących w Polsce. Dobrym rozwiązaniem mogą być w tym przypadku pracownicy z Filipin.

Niezagospodarowane stanowiska są bolączką właścicieli coraz większej ilości firm. Brak chętnych oraz duża rotacja zatrudnionych to główne przyczyny zaistniałej sytuacji. Odpływ wykwalifikowanych ludzi ze Wschodu do Niemiec to również duży kłopot dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorstwo, które nie posiada wystarczającej ilości pracowników, staje się mało wydajne i nie jest w stanie sprostać potrzebom rynkowym. Zastoje w biznesie, a przez to niemożność rozwoju firmy, to bardzo poważny problem, który wymaga jak najszybszej reakcji. Takim rozwiązaniem są pracownicy z Azji, na których zatrudnianie decyduje się wielu pracodawców.

Pracownicy z Filipin sposobem na uzupełnienie braków kadrowych

Bardzo dużą popularnością cieszą się pracownicy z Filipin. Jest to naród przyjaźnie nastawiony do życia. Ludzie z tego kraju są niezwykle pracowici, bardzo lojalni oraz sumienni. Ich zaangażowanie w powierzane obowiązki oraz bezkonfliktowość są dobrym powodem, aby zatrudnić ich w swojej firmie. Filipińczycy są również bardzo chętni do przyjazdów do Polski w celach zarobkowych.

Polska jest dla nich miejscem, w którym czują się dobrze, ponieważ jest bardzo podobny kulturowo do Filipin (np. katolicyzm). Przedsiębiorcy chcący zatrudnić pracownika z tej części świata nie powinni się martwić również o ewentualną barierę językową. Filipińczycy biegle władają angielskim, ponieważ w ich kraju jest to język urzędowy.

Kolejnym plusem zatrudnienia Filipińczyka jest niewielki poziom rotacji. Ktoś, kto decyduje się na przemierzenie prawie 10 tysięcy kilometrów w celu podjęcia pracy, nie tak łatwo ją porzuci czy zmieni. Należy jednak zauważyć, że procedura rekrutacji i zatrudnienia pracowników z Filipin jest dość skomplikowana. Całość migracji zarobkowej na Filipinach nadzoruje rządowa agencja zatrudnienia – POEA (Philippine Overseas Employment Administration). Polski pracodawca musi więc dobrze znać zasady sprowadzania do Polski pracowników z tego kraju.

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracownika z Filipin, musi zdawać sobie sprawę, że w celu rekrutacji konieczna jest akredytacja firmy zatrudniającej we właściwym urzędzie na Filipinach. Jest to związane z przygotowaniem szeregu dokumentów związanych z zatrudnieniem, które muszą być zalegalizowane.

Po szczegółowe informacje dotyczące tych kwestii najlepiej skierować się do profesjonalnej i doświadczonej agencji pracy. Chociaż cały proces rekrutacji pracowników z Filipin może wydawać się skomplikowany, zatrudnienie Filipińczyków jest bardzo korzystną opcją dla właścicieli firm.

Agencja Pracy WORKSOL specjalizuje się w rekrutacji pracowników z Filipin.

Masz pytanie?