Co daje agencja pracy- dlaczego warto z niej korzystać

Co daje agencja pracy- dlaczego warto z niej korzystać

15 sierpnia 2023

Przedsiębiorco, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co daje agencja pracy i dlaczego warto z nią współpracować? Jakąkolwiek działalność byś nie prowadził,  pracownicy są najważniejszym kapitałem Twojej firmy. Warto o tym pamiętać. Dlatego, jeśli nie, koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Czym jest agencja pracy i jakie są zasady jej działalności

Agencja pracy jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność regulowaną. Oznacza to, że świadczenie usług przez agencje pracy wymaga uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Prawo narzuca na przedsiębiorców prowadzących taką działalność pewne obowiązki.

Przedsiębiorca, który chce prowadzić agencję pracy nie może przede wszystkim posiadać zaległości podatkowych i na ubezpieczenia do ZUS. Nie może mieć zaległości względem Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Ponadto nie może być karany, a w stosunku do niego nie mogła zostać otwarta likwidacja. Kolejnym wymogiem jest, aby nie ogłoszono jego upadłości.

Działalność tego typu przedsiębiorstw skupiona jest wokół pośrednictwa pracy, czyli np. pozyskiwania pracowników dla danego przedsiębiorcy i doradztwa personalnego. Przy czym bardzo często świadczone są również inne usługi związane z zatrudnieniem. Co do nich można zaliczyć? Przede wszystkim dostarczanie firmie pracowników tymczasowych, outsourcing pracowniczy oraz optymalizację zatrudnienia.

Korzyści – co daje agencja zatrudnienia

Jakie są zalety korzystania z oferty agencji? Co daje agencja zatrudnienia przedsiębiorcy? Całkiem sporo. Po pierwsze, wśród korzyści z korzystania z agencji pracy wymienić należy możliwość zatrudnienia za jej pośrednictwem pracowników tymczasowych lub skorzystanie z outsourcingu pracowniczego. Co jeszcze? Dzięki współpracy z tego typu firmą:

  • przedsiębiorca zapewnia sobie skuteczną rekrutację i dobór pracowników,
  • pracodawca minimalizuje swoją odpowiedzialność za pracowników w jego zakładzie pracy,
  • firma nie musi czuwać nad ważnością zezwoleń na pracę i umów o pracę,
  • pracodawca oszczędza swój czas,
  • przedsiębiorca optymalizuje koszty zatrudnienia,
  • firma może korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów,
  • pracodawca może liczyć na elastyczną strukturę zatrudnienia.
Co daje agencja pracy? Całkiem sporo

Co daje agencja pracy? Całkiem sporo

Pracownicy tymczasowi a zalety z korzystania z agencji zatrudnienia

Niewątpliwą korzyścią płynącą ze współpracy z agencją zatrudnienia jest możliwość pozyskania pracowników tymczasowych. Jakich? Takich, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe przez krótki okres czasu. Co ważne, pracownicy tymczasowi mogą być zatrudnieni na różnych stanowiskach w różnych branżach. Oznacza to, że pracownik tymczasowy może być zatrudniony, np. jako asystent biura, jak i pracownik produkcji.

Co daje agencja pracy: outsourcing pracowników

Przedsiębiorcy nie muszą zatrudniać pracowników, mogą ich outsourcingować. Na czym polega outsourcing pracowników? Generalnie opiera się na wyszukaniu pracowników, a więc rekrutacji personelu zgodnie z potrzebami przedsiębiorcy. Następnie agencja zatrudnia pracowników i deleguje ich do pracy w firmie tego przedsiębiorcy. Co oznacza, że przedsiębiorca zyskuje personel bez konieczności bezpośredniego zatrudniania go w swojej firmie.

Skuteczna rekrutacja i dobór pracowników

Kolejną korzyścią współpracy przedsiębiorcy z agencją zatrudnienia jest prowadzenie profesjonalnych rekrutacji i dobór pracowników na dane stanowisko. Wbrew pozorom rekrutacja jest zajęciem czasochłonnym. Z kolei proces doboru pracowników wymaga dużego doświadczenia ze strony osób odpowiedzialnych za rekrutację.

Warto również podkreślić, że proces rekrutacji przeprowadzany przez agencję pracy jest zazwyczaj krótszy niż ten, który realizowany jest samodzielnie przez przedsiębiorcę. Poza tym, bardzo często agencje pracy posiadają dostęp do gotowych do pracy kandydatów. Bardzo często są oni w stanie podjąć zatrudnienie praktycznie od zaraz. Dużym atutem agencji zatrudnienia jest również umiejętność weryfikacji kandydatów pod kątem posiadanych przez nich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.  Umożliwia to jej znalezienie pracowników, którzy idealnie odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom przedsiębiorcy.

Minimalizowanie odpowiedzialności przedsiębiorcy za pracowników

Co daje agencja zatrudnienia przedsiębiorcy? Minimalizowanie odpowiedzialności przedsiębiorcy za pracowników. Jest to ważna zaleta współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Firma, która skorzysta z outsourcingu pracowniczego lub pracowników tymczasowych nie musi prowadzić dokumentacji pracowniczej – obowiązek tek spada na agencję pracy. Poza tym, to agencja zatrudnienia odpowiedzialna jest za wypłatę wynagrodzenia pracownikowi. Oczywiście to również ona ustala wysokość pensji i dobiera benefity pozapłacowe, które mają zachęcić pracowników do efektywnego wykonywania obowiązków służbowych.

Co daje agencja pracy: nadzór nad ważnością zezwoleń na pracę i umów

Pracodawca, którego personel zatrudniony jest przez agencję pośrednictwa pracy, nie musi sprawować nadzoru nad ważnością zezwoleń na pracę i umów. Dlaczego? Ponieważ zajmuje się tym agencja zatrudnienia. Przedsiębiorca nie musi również obawiać się, że wykonujący u niego zadania pracownik, nie posiada zezwolenia na pracę. Za to również odpowiada agencja pracy. Zatem nie musi stresować się, czy zatrudniony pracuje nielegalnie. Jego firma musi również wnioskować o wydanie dla pracownika nowego zezwolenia. Co to daje przedsiębiorcy? Dla firmy jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Oszczędność czasu, jako ważna zaleta współpracy z agencją pracy 

Ponieważ dzięki agencji pracy przedsiębiorca nie musi przeprowadzać rekrutacji i firma ma zapewnione  minimum formalności, właściciel firmy oszczędza swój czas, który może przeznaczyć na inne działania, np. na rozwój swojej firmy.

Optymalizacja kosztów, jako ważny element tego, co daje agencja pracy

Co jeszcze daje agencja zatrudnienia przedsiębiorcy? Na przykład optymalizację kosztów. Po pierwsze, samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacji może być dla firmy kosztowne. Pracodawca nie musi ponosić między innymi kosztów związanych z zamieszczaniem ogłoszeń o pracę, jeśli zdecyduje się powierzyć rekrutację agencji. Dzięki współpracy z agencją pracy, firma nie ponosi tych kosztów. A po drugie, przedsiębiorca zmniejsza koszty administracyjne i księgowe. Jak to możliwe? Właściciel firmy nie musi zatrudniać u siebie pracowników, zatem nie musi prowadzić dokumentacji pracowniczej, co zmniejsza koszty księgowości (jeśli jest ona zewnętrzna).

Korzystanie z wiedzy i doświadczenia ekspertów

Kolejną zaletą płynącą ze współpracy z taką agencją jest możliwość czerpania korzyści z wiedzy i doświadczenia ekspertów pracujących w agencji zatrudnienia. Warto wiedzieć, że w agencjach pracy zatrudnieni są eksperci od rekrutacji, którzy wiedzą w jaki sposób efektywnie szukać pracowników i w jaki sposób dążyć do optymalizacji pracowniczej w firmie. Poza tym, specjaliści zatrudnieni w tego typu firmach posiadają doskonałą znajomość przepisów prawa regulujących kwestie zatrudnienia, w tym również pracy cudzoziemców w Polsce. Dzięki ich radom, przedsiębiorca może uniknąć problemów księgowych i prawnych.

Elastyczna struktura zatrudnienia, jako zaleta współpracy z agencją zatrudnienia

Wreszcie należy wspomnieć, że usługi agencji pracy zapewniają elastyczną strukturę zatrudnienia w firmie. Dlaczego? Ponieważ umożliwia szybką odpowiedź na zmienne warunki rynkowe i potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa.

 

Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów z agencji pracy, czekamy na Ciebie. Zadzwoń już teraz i sprawdź, co zyskasz dzięki współpracy z Worksol.

Masz pytanie?