Spawacz w Polsce - Sprawiedliwe wynagrodzenie a doświadczenie
#spawacz w polsce

Spawacz w Polsce – Sprawiedliwe wynagrodzenie a doświadczenie

4 października 2018

Spawacz w Polsce. Mamy dziś okazję porozmawiać ze specjalistą ds. leasingu kwalifikowanych pracowników oraz właścicielem Agencji Pracy WORKSOL – Michałem Soleckim. Agencja Pracy WORKSOL zajmuję się głównie rekrutacją kwalifikowanej kadry z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Nepalu i Bangladeszu do pracy w Polsce.

Porozmawiamy o zawodzie spawacza na polskim rynku pracy. Będzie to przydatna informacja dla polskich fachowców oraz cudzoziemców. Sprawiedliwe wynagrodzenie a obowiązki. Co proponują pracodawcy?

1. Jakie firmy proponują wysokie wynagrodzenie? Chyba większą pensję dostają spawacze, którzy pracują w firmach nie polskich, a włoskich, czy niemieckich?

Płaca w Polsce dla spawaczy jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich jest również jakość pracodawcy, ale również przede wszystkim kwalifikacje samego spawacza. Wśród naszych klientów jest firma niemiecka mająca fabrykę w Polsce, która akurat najmniej płaci spośród wszystkich naszych klientów. Na drugim biegunie jest natomiast firma włoska pracująca w Polsce, która płaci najwięcej. Pomiędzy nimi uplasowane są firmy Polskie. Zdecydowanie bardziej wysokość wynagrodzenia powiązałbym z kwalifikacjami spawacza oraz z tym, jaką pracę konkretnie wykonuje i w jakich warunkach.

2. Wynagrodzenia a zagrożenie i bezpieczeństwo. Różnica i wpływ tych wskaźników.

 

Można powiedzieć, że jest korelacja pomiędzy tymi czynnikami. Akurat niejawiącej u nas zarabiają spawacze pracujący przy konstrukcjach budowlanych, którzy często pracują na wysokości, co niesie za sobą więcej zagrożeń aniżeli praca na ziemi. Przyjęło się, że najwięcej zarabiają spawacze rurociągów, których produkty spawalnicze muszą przejść próby ciśnieniowe i rentgenowskie, oceniające jakość spawów. W tym przypadku nie ma żadnych większych niebezpieczeństw, a wynagrodzenia są najwyższe.

Największy wpływ na wysokość wynagrodzenia ma to, co pracownik robi oraz jak to robi. Oczywiście pracownikom ponoszącym większe ryzyko z tytułu wykonywania pracy należy się tzw. „premia od ryzyka” ujęta w stawce godzinowej. Reasumując, najwięcej zarobi spawacz rurociągów, pracujący na wysokości, na zewnątrz. Wtedy możemy mówić o kumulacji czynników podwyższających wynagrodzenie.

 

3. Czy jest różnica pensji według miast, województw?

 

Tak, w tym zakresie mówimy o podziale Polski na Polskę A i B, która mimo od upływu ponad stu lat od rozbiorów dalej funkcjonuje. Tak więc najmniej zarabia się w byłym zaborze rosyjskim a najwięcej w niemieckim. Do regionów o najniższych wynagrodzeniach należą wschodnie tereny Polski bez Warszawy. Do tych zarabiających najwięcej należy zaliczyć: Wielkopolskie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Dolnośląskie, Opolskie, Lubuskie, Mazowieckie.
Polska nie jest tu wyjątkiem. Również w Niemczech występują takie podziały. Każdy wie, że najwięcej zarabia się na Bawarii na najmniej w tzw. Osti, czyli landach należących kiedyś do NRD (socjalistycznych).

4. Jakich spawaczy pracodawcy chcą zatrudnić najczęściej ?

Największe zapotrzebowanie jest aktualnie na spawaczy metodą 135. Jest to najpopularniejsza aktualnie metoda spawania. Dobrze jest jednak, kiedy spawacz potrafi spawać innymi metodami jak 136,138,141,111. Dzięki temu może poradzić sobie w każdych warunkach i jest uniwersalny dla pracodawcy. Należy jednak zauważyć, że metoda spawania to tylko jeden z elementów wpływających na zarobki. Bardzo ważne jest to, jaki materiał się spawa, w jakich pozycjach, grubości, sposobie wykonania złącza itp. Zawsze należy brać wszystkie te czynniki pod uwagę. Więcej można na ten temat dowiedzieć się z norm dotyczących egzaminu na spawacza PN-EN 287 lub PN-EN ISO 9606.

5. Czy różni się wynagrodzenia w zależności od metody spawania?

 

Tak jak powiedziałem wcześniej jest to jeden z czynników. Przeważnie spawacze metodami 136,138,141 zarabiają najwięcej, ale nie jest to reguła. Na najniższe zarobki mogą liczyć spawacze elektrodą 111, gdyż jest to metoda, która ma najmniej liczne zastosowanie. Tutaj są jednak wyjątki, wśród których są spawacze kotłów, przechodzących próby ciśnieniowe. W takim przypadku spawacze 111 mogą liczyć na bardzo dobre wynagrodzenia.

 

6. Jaka pensja minimalna dla absolwenta szkół, który potrafi trzymać w rękach spawarkę?

 

Oczywiście za samo trzymanie w rękach spawarki nikt nie zapłaci ani grosza. Jednak początkujący spawacz, który przeszedł miesięczny kurs spawalniczy i rzeczywiście spawał, może liczyć na zarobki od 14 zł/godz. netto. Należy tu jednak zauważyć, że jego zarobki już po kilku miesiącach mogą znacznie wzrosnąć w miarę nabierania doświadczenia i wydajności.

7. Jaka pensja maksymalna dla spawacza z dużym doświadczeniem?

 

Tutaj limit może być ustawiony bardzo wysoko. Spawacze rurociągów gazowych, zbiorników ciśnieniowych pracujący np. na rafinerach mogą zarobić od 25 zł/godz. do nawet 40-50 zł na godzinę. Wszystko zależy również od dodatkowych czynników oraz od jakości pracodawcy. Dodam tutaj, że najlepiej zarabiający nasi spawacze otrzymując 33 zł/godz. netto ale myślę, że wkrótce czekają ich podwyżki.

 

 

8. Informacja o certyfikatach, które pozwalają pracować na polskim rynku.

 

Cudzoziemcy spoza UE aby wykonywać zawód spawacza w Polsce muszą posiadać europejskie dokumenty potwierdzające kwalifikacje i przejść egzamin zgodnie z Europejskimi normami wspomnianymi wcześniej (PN-EN 287 lub PN-EN ISO 9606).

9. Pensja a spawanie różnych materiałów.

 

Rodzaj materiału też ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, choć nie największy. Przyjęło się, że spawacz aluminium zarabia więcej od spawacza czarnej stali. Jednak spawacz rurociągów, które są wykonane ze stali zarobi więcej niż spawacz aluminium. Spawacz aluminium również może przegonić spawacza konstrukcji stalowych pracujących na wysokości.

10. Proszę jeszcze powiedzieć o zapotrzebowaniu na spawaczy. Jeśli jestem ukraińskim spawaczem i źle znam język polski. Jaka jest szansa dla mnie na znalezienie pracy w Polsce?

 

Mimo braku znajomości języka, ofert pracy dla Pana nie zabraknie. Popyt jest tak ogromny, że pracodawcy przebaczają takie kwestie, jak brak znajomości języka pracodawcy. Jeżeli ma Pan przeciętne doświadczenie i jest Pan spawaczem metodą 145, stal czarna, to zapewne zacznie Pan pracę od stawki w granicach 16-18 zł/godz. netto + darmowe zakwaterowanie. Pracy jest dużo, dlatego będzie mógł Pan pracować, ile Pan będzie chciał. Każdy znajdzie pracę zapraszamy wszystkich! Aktualne oferty pracy jako spawacz można też znaleźć na Jooble.

Zobacz jeszcze.

Masz pytanie?