Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym przedsiębiorca i kandydat na dane stanowisko mają okazję się bliżej poznać. Właściciel firmy ocenia kwalifikacje potencjalnego pracownika. To także doskonała okazja do przyjrzenia się przedsiębiorcy. Podczas rozmowy rekrutacyjnej, kandydat może uzyskać więcej informacji o firmie. Wystarczy, że zada odpowiednie pytania. Warto też pamiętać, że zadawanie pytań pracodawcy pokazuje mu, że kandydat jest zaangażowany w proces rekrutacji i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii zatrudnienia. Które z nich są najważniejsze? Poniżej przedstawiamy 10 pytań, które warto zadać potencjalnemu pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
W praktyce mało kto zadaje takie pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To duży błąd. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie umożliwi zrozumienie dokładnego zakresu obowiązków. To z kolei sprawi, że kandydat do pracy może upewnić się, że ta praca jest tym, czego szuka, czyli, że sprosta jego oczekiwaniom.
To pytanie powinni zadawać wszyscy kandydaci do pracy, jeśli potencjalny sam nie wspomniał o tym podczas prezentacji oferty. Dzięki odpowiedzi na to pytanie, kandydat może sprawdzić, jakie oczekiwania ma przedsiębiorca wobec osoby, którą zatrudni na danym stanowisku. Dzięki temu może ocenić, czy jest w stanie sprostać jego oczekiwaniom.
To pytanie również jest często pomijane przez kandydatów do pracy. Tymczasem umożliwia im uzyskanie informacji na temat charakteru pracy – czy będą pracować samodzielnie, czy może w zespole. Ile osób liczy dany zespołów. Jak wygląda jego hierarchia, etc.
Bardzo dobre pytanie. Dlaczego? Po pierwsze, zadanie takiego pytania stawia kandydata w dobrym świetle. Wskazuje potencjalnemu pracodawcy na zainteresowanie przyszłością firmy, a ta jest przecież dla niego najważniejsza. Po drugie, kandydat może zweryfikować, jakie trudności go czekają w nowym miejscu zatrudnienia.
O co jeszcze pytać potencjalnego pracodawcę podczas rekrutacji? Przykładowo o możliwości rozwoju zawodowego. To pytanie pozwala kandydatowi do pracy dowiedzieć się, czy firma, do której zgłaszał swoją aplikację inwestuje w rozwój swoich podwładnych.
Coraz więcej mówi się o zaletach zachowania work-life balance. Dzięki pytaniu o to, czy firma wspiera równowagę między życiem zawodowym i prywatnym swoich pracowników, kandydat dowie się, czy może liczyć na elastyczne godziny pracy, pracę zdalną lub hybrydową, a także inne inicjatywy wspierające pracowników.
Kultura organizacyjna ma ogromne znaczenie dla komfortu i satysfakcji w pracy. Odpowiedź na to pytanie pomoże kandydatowi na określone stanowisko zrozumieć, jakie wartości i zasady są kluczowe w danym przedsiębiorstwie.
Informacje na temat przebiegu procesu rekrutacji powinny wyjść od rekrutera, jeśli jednak o tym nie opowiedział, kandydat powinien o to zapytać. Pytanie o te kwestie pokazuje potencjalnemu pracodawcy, że kandydat wyraża zainteresowanie dalszym przebiegiem rekrutacji – w domyśle: jest zainteresowany pracą. Kandydat z kolei dowie się, czy przedsiębiorca przewiduje jakieś dodatkowe etapy rekrutacji.
O co pytać potencjalnego pracodawcę podczas rekrutacji? Kandydaci powinni pytać o to, kiedy mogą spodziewać się jakiegoś feedbacku, czyli informacji zwrotnej po zakończeniu procesu rekrutacji. Jest to ważne dla obu stron. Pracodawca przesyłając kandydatom informacje zwrotne pokazuje, że szanuje czas osób biorących udział w rekrutacji. Z kolei kandydaci nie lubią tkwić w zawieszeniu i wolą wiedzieć, do kiedy mogą liczyć na feedback, zamiast czekać w nieskończoność.
Rośnie liczba przedsiębiorców doceniających zalety różnorodnych zespołów. Zadając pytanie o stanowisko firm względem różnorodności w miejscu pracy, kandydat może sprawdzić, czy firma tworzy środowisko otwarte na różne perspektywy i doświadczenia.
Rozmowa kwalifikacyjna umożliwia stronom lepsze poznanie się. To także doskonała okazja do lepszego zaprezentowania własnej osoby. Kandydat do pracy, zadając różnorakie pytania, nie tylko uzyskuje pożądane przez niego informacje i upewnia się, że stanowisko i praca są tym, czego szuka, ale również pokazuje się z dobrej strony – pytania potwierdzają zaangażowanie i proaktywność.
O co pytać potencjalnego pracodawcę podczas rekrutacji? O wszystko to, co nie zostało powiedziane i wyjaśnione, a Cię interesuje.