Po raz pierwszy zatrudniliśmy więcej pracowników z Azji niż z Ukrainy – Michał Solecki, Prezes Worksol Group - Worksol
Po raz pierwszy zatrudniliśmy więcej pracowników z Azji niż z Ukrainy – Michał Solecki, Prezes Worksol Group

Po raz pierwszy zatrudniliśmy więcej pracowników z Azji niż z Ukrainy – Michał Solecki, Prezes Worksol Group

24 stycznia 2022

Według World Immigration Report w 2020 roku ponad 115 milionów imigrantów pochodzi z Azji. Procentowo jest to 40% wszystkich imigrantów na świecie. Kraje azjatyckie o największym udziale migrantów to m.in. Indie, Bangladesz, Filipiny i Chiny. Najczęściej wybierane kierunki wśród migrantów z tych krajów są tradycyjnie Ameryka Północna i Europa.

Tym czasem Polska staje się coraz bardziej popularnym krajem europejskim, gdzie zamierzają pracować migranci. Nic w tym dziwnego, bo mimo trudnej sytuacji w gospodarce światowej, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, co z kolei wymaga ogromnej liczby pracowników.

Choć sami Polacy chętnie migrują również do innych krajów (817 tys. migrantów według raportu), jednocześnie Polska zatrudnia dużą liczbę obcokrajowców i potrzebuje pracowników nawet więcej niż przyjeżdża do kraju.

Co ciekawe, wśród krajów o największej liczbie migrantów na świecie znajdują się również Ukraina, Rosja, Białoruś, Rumunia. Tym samym w 2021 r. liczba migrantów zarobkowych z Ukrainy przekroczyła 5 mln osób, z których większość wybrała Polskę jako kraj docelowy.

Po przeanalizowaniu tych danych należy wyciągnąć wnioski i zamodelować, jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy w Polsce w 2022 roku. Bardziej niż prawdopodobny jest ciągły wzrost udziału pracowników z Azji. Mimo dużej odległości tych krajów i często długiego procesu oczekiwania na wizę, azjatyccy pracownicy chętnie są zatrudniane przez coraz większą liczbę polskich pracodawców.

Potwierdza to w szczególności wewnętrzne badanie Worksol Group, lidera polskiego rynku rekrutacji pracowników z Azji.

W 2021 roku po raz pierwszy udział pracowników z Azji w naszej firmie przekroczył wszystkich łącznych pracowników z Europy Wschodniej, w tym z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji” – powiedział Michał Solecki, Prezes Zarządu Worksol Group.

Pan Michał dodał również, że pracodawcom, którzy nie przeorientują się szybko na nowe kierunki, wkrótce trudno będzie znaleźć pracowników. Również ci, którzy nie nadążali za nowym trendem, znacznie przegrywają konkurencję.

„Co tydzień przyjmujemy 20-40 nowych pracowników z Azji. Są to głównie pracownicy z Filipin i Indonezji. Są najbardziej rzetelnymi, pracowitymi, najbardziej pożądane wśród pracodawców. Już teraz możemy powiedzieć, że trend tylko się rozwija. Trudno sobie przypomnieć, że ostatnio odbieraliśmy np. 20-40 Ukraińców tygodniowo”mówi Michał Solecki.

Według World Immigration Report liczba migrantów z Filipin wynosiła około 226 000 rocznie, biorąc pod uwagę nawet fakt, że kraj ten ma duże kolejki w centrum wizowych, a wielu Filipińczyków chce wyjechać, pracować i mieszkać za granicą.

Podobnie sytuacja wygląda w Indonezji. Tam przez rok liczba migrantów zarobkowych kształtowała się na poziomie 356 tys. osób.

WORKSOL to firma działająca w branży legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców oraz ich zatrudniania od 2009 roku. Przez te kilkanaście lat stworzyliśmy w naszej firmie wspaniały zespół specjalistów, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie.

Referencje naszej firmy to setki zadowolonych klientów, tysiące zrekrutowanych pracowników i zalegalizowanych cudzoziemców. Jeżeli poszukujesz solidnego, doświadczonego partnera w zakresie zatrudniania obcokrajowców, skontaktuj się z nami.

Kontakt:

Telefon: +48 606 401 731

Email: biuro@worksol.pl

Autor: Sergii Budim

Masz pytanie?