Według World Immigration Report w 2020 roku ponad 115 milionów migrantów pochodzi z Azji. Procentowo jest to 40% wszystkich imigrantów na świecie. Kraje azjatyckie o największym udziale emigrantów to m.in. Indie, Bangladesz, Filipiny i Chiny. Najczęściej wybierane kierunki wśród emigrantów z tych krajów są tradycyjnie Ameryka Północna i Europa.
Emigranci zarobkowi wybierają wśród państw europejskich przede wszystkim Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Co ciekawe, wśród krajów o największej liczbie emigrantów na świecie znajdują się również Ukraina, Rosja, Białoruś, Rumunia. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach Polska staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem, do którego zmierzają emigranci zarobkowi. Nic w tym dziwnego – mimo trudnej sytuacji w gospodarce światowej, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, co z kolei wymaga wsparcia ogromnej liczby pracowników. Oczywiście rodowici Polacy również chętnie emigrują do innych krajów (według raportu, kraj opuściło 817 tys. emigrantów), ale luka na rynku pracy wypełniona jest przez rosnącą liczbę obcokrajowców. Co ciekawe, polski rynek pracy potrzebuje więcej pracowników niż ci, którzy są już tu obecni.
Dużą grupę emigrantów zarobkowych w Polsce stanowią Ukraińcy. W 2021 r. liczba pracowników z Ukrainy przekroczyła 5 mln osób. Większość z nich wybrała Polskę jako kraj docelowy. Oprócz Ukraińców, rośnie w Polsce liczba pracowników z Azji. W najbliższych latach prawdopodobny jest dalszy wzrost ich liczby. Nie zniechęca ich do pracy w Polsce ani duża odległość pomiędzy krajami, ani wydłużony proces oczekiwania na wizę. Dla nich liczą się warunki pracy i życia. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że azjatyccy pracownicy są chętnie zatrudniani przez coraz większą liczbę polskich pracodawców. Potwierdza to w szczególności wewnętrzne badanie Worksol Group, lidera polskiego rynku rekrutacji pracowników z Azji.
„W 2021 roku po raz pierwszy udział pracowników z Azji w naszej firmie przekroczył odsetek wszystkich pracowników z Europy Wschodniej, w tym z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji” – powiedział Michał Solecki, Prezes Zarządu Worksol Group.
Dodał również, że pracodawcom, którzy nie biorą pod uwagę zatrudnienia pracowników z innych państw trudno będzie znaleźć pracowników. Również ci, którzy nie podążali za nowym trendem, przegrywają z konkurencją.
„Co tydzień przyjmujemy ok. 20-40 nowych pracowników z Azji – głównie pracownicy z Filipin i Indonezji. A pomyśleć, że jeszcze niedawno odbieraliśmy, np. 20-40 Ukraińców tygodniowo. Azjaci chętnie przyjeżdżają do Polski. Są najbardziej rzetelnymi i pracowitymi pracownikami, a właśnie te cechy są najbardziej pożądane wśród pracodawców. Już teraz możemy powiedzieć, że trend ten się rozwija, a firmy chętnie decydują się na współpracę z pracownikami azjatyckiego pochodzenia” – mówi Michał Solecki.
Według World Immigration Report liczba emigrantów zarobkowych z Filipin wynosiła około 226 000 rocznie. Zainteresowanych wyjazdem z kraju nie zniechęcają duże kolejki po wizę. Wielu Filipińczyków jest zdeterminowanych – chcą wyjechać, pracować i mieszkać za granicą. Podobnie wygląda sytuacja w Indonezji. Tam w ciągu roku liczba emigrantów zarobkowych kształtowała się na poziomie 356 tys. osób. Oni również są zainteresowani pracą w Polsce.
WORKSOL to agencja pracy, która zajmuje się legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Zatrudnianiem obcokrajowców zajmuje się już od 2009 roku. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży skutkowało utworzeniem wspaniałego zespołu specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie.
Referencje naszej firmy obejmują setki zadowolonych klientów. W tym czasie zrekrutowaliśmy tysiące pracowników. Równie wielu osobom pomogliśmy zalegalizować pobyt. Jeżeli poszukujesz solidnego, doświadczonego partnera w zakresie zatrudniania obcokrajowców, skontaktuj się z nami.
Kontakt:
Telefon: +48 606 401 731
Email: [email protected]
Autor: Sergii Budim