Zmiany dla cudzoziemców w Polsce od 29 stycznia 2022

Zmiany dla cudzoziemców w Polsce od 29 stycznia 2022

26 stycznia 2022

Rząd planuje zmiany dla cudzoziemców w Polsce. Dotyczyć one będą przede wszystkim pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce. Zgodnie ze zmianami, od 29 stycznia wydawane będą oświadczenia na okres 2 lat (24 miesiące) bez tzw. “korytarzy wizowych”. Uproszczone będzie uzyskiwanie kart pobytu tymczasowego – przy zmianie pracodawcy nie trzeba będzie zmieniać „plastiku”, a decyzje, o ile nie będzie braków formalnych, będą podejmowane w ciągu 60 dni.

Kogo obejmą zmiany dla cudzoziemców

Zmienione przepisy nie będą obowiązywały wszystkich obcokrajowców. Dotyczą tylko cudzoziemców, którzy wcześniej mogli pracować na tzw. oświadczeniach, czyli obywateli Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, Armenii i Rosji.

Zmiany dla cudzoziemców w wydawaniu oświadczeń od 29 stycznia 2022 r.

Powiatowe urzędy pracy będą wydawać oświadczenia o pracę dla cudzoziemców w/w krajów na 24 miesiące, a nie jak dotychczas – na 6 miesięcy. Kolejną ważną dla cudzoziemców zmianą jest również brak tzw. “korytarza wizowego”, który dotychczas obowiązywał. Przykładowo, pracownik po wejściu w życie zmian, nie będzie musiał opuszczać Polski po 6 miesiącach i czekać przez pół roku na możliwość powrotu do Polski w celu legalnego podjęcia pracy.

Poza tym, na podstawie 2-letniego oświadczenia będzie uzyskiwana roczna wiza, a po zakończonym roku będzie można uzyskać kolejną wizę roczną na tym samym oświadczeniu.

W przypadku zmiany pracodawcy nowe oświadczenie również zostanie wydane na 24 miesiące. Oznacza to, że jedynym minusem wprowadzanych zmian będzie konieczność corocznego uzyskiwania przez zatrudnionego nowej wizy pracowniczej, co będzie wiązało się z koniecznością wyjazdu do swego kraju. Należy jednak podkreślić, że istnieje jednak możliwość wnioskowania o pobyt czasowy obcokrajowca i po otrzymaniu karty pobytu, nie będzie musiał on już wyjeżdżać np. na Ukrainę.

Czy Ukraińcy będą mogli pracować w ramach ruchu bezwizowego

Co do zasady Ukraińcy będą mogli pracować w ramach ruchu bezwizowego. Jest to możliwe, ale tylko w okresie 90 dni w ciągu pół roku. Pracownicy powinni zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy zezwoleniem na pobyt w Polsce, a zezwoleniem na pracę (dotyczy to również możliwości wykonywania pracy w trybie uproszczonym – “na oświadczeniu”).

Okres ważności zezwolenia na pobyt w Polsce obywatela Ukrainy na podstawie umowy o ruchu bezwizowym wynosi 90 dni w ciągu sześciu miesięcy. W związku z tym, jeśli pracownik otrzymał oświadczenie o zatrudnieniu na okres 24 miesiące i przyjechał do Polski na zasadzie ruchu bezwizowego, może oficjalnie pracować tylko 3 miesiące, ponieważ jest to maksymalny okres pobytu w kraju w tym przypadku. Co oznacza, że cudzoziemcy, którzy chcą pracować w Polsce przynajmniej rok na podstawie oświadczenia wydanego pracownikowi przez powiatowy urząd pracy, muszą uzyskać wizę roczną.

Zmiany dotyczące kart pobytu (zezwolenia na pobyt)

W przypadku braku uwag do wszystkich wymaganych dokumentów, decyzja o wydaniu karty zostanie wydana w ciągu 60 dni. Cudzoziemcy posiadający kartę pobytu nie będą już musieli zmieniać plastikowej karty przy zmianie pracodawcy. Przypominamy, że dotychczas trzeba było wnioskować o nową kartę, co wiązało się z koniecznością złożenia w całości całego pakietu dokumentów i dokonania wszystkich niezbędnych płatności, po czym trzeba było czekać kilka miesięcy w kolejce na złożenie wniosku, itp. Od 29 stycznia wystarczy wprowadzić zmiany dotyczące zmiany pracodawcy – całość odbywa się w trybie elektronicznym.

Istotnym faktem jest, że zgodnie z nowymi zasadami nie ma konieczności ubiegania się o nową kartę pobytu, nawet jeśli zmianie uległa stawka wynagrodzenia pracownika, wymiar godzin pracy, a nawet wtedy, kiedy zmianie uległo stanowisko pracy u tego samego pracodawcy. Do wniosku na pobyt czasowy nie trzeba dołączać umowy najmu. Nie jest również konieczne dostarczenie potwierdzenia uzyskiwania stałego, regularnego źródła dochodu. Konieczne z kolei jest dostarczenie umowy z pracodawcą, z której wynika, że wynagrodzenie zatrudnionego z oficjalnych źródeł jest nie mniejsze niż płaca minimalna w Polsce, które wynosi 3010 zł miesięcznie brutto od 2022 r. Co to oznacza? To znaczy, że cudzoziemiec musi mieć zawartą umowę z pracodawcą. Przy czym może to być zarówno umowa o pracę, umowa zlecenia, jak i umowa o dzieło. Ważne jest jedynie, aby miesięczne wynagrodzenie wynosiło przynajmniej 3010 brutto.

Dlaczego wprowadzono zmiany 

Jednym z głównych przyczyn wprowadzonych zmian może być koniec tarczy kryzysowej, co skutkować będzie tym, że większość „przedłużonych oświadczeń” straci ważność, a ogromna liczba pracowników zagranicznych zostanie zmuszona w ciągu miesiąca do opuszczenia kraju lub szybkiego złożenia wniosku o kartę pobytu. Może to doprowadzić do realnego załamania się gospodarki, która już i tak ucierpiała z powodu ograniczeń ostatnich w ostatnich dwóch latach. Poza tym brak nowych regulacji mógłby skutkować dodatkowymi kolejkami do urzędów.

Nie da się ukryć, że polska gospodarka rozwija się w zawrotnym tempie, więc cały czas rośnie zapotrzebowanie przedsiębiorców na nowych pracowników. Wydaje się, że rząd już dawno powinien zająć się tym problemem i rozwiązać kwestie ogromnych kolejek cudzoziemców ubiegających się o pobyt czasowy i długotrwałych procedur urzędowych.

Pod tym względem inne kraje europejskie i to o bardziej atrakcyjnych zarobkach,  również potrzebują ogromnej liczby nowych pracowników i mogą w każdej chwili dokonać zmian ułatwiających zatrudnianie pracowników z krajów trzecich, co będzie oznaczało odpływ pracowników z Polski. Dlatego Polska prawdopodobnie monitoruje sytuację i stara się poukładać wszystko tak, aby nie przegrać wyścigu o pracowników.

Kto pomoże Ci zatrudnić cudzoziemców

WORKSOL to firma działająca w branży legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców oraz ich zatrudniania od 2009 roku. Przez te kilkanaście lat stworzyliśmy w naszej firmie wspaniały zespół specjalistów, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie.

Referencje naszej firmy to setki zadowolonych klientów, tysiące zrekrutowanych pracowników i zalegalizowanych cudzoziemców. Jeżeli poszukujesz solidnego, doświadczonego partnera w zakresie zatrudniania obcokrajowców, skontaktuj się z nami.

Kontakt:

Telefon: +48 606 401 731

Email: [email protected]

Autor: Sergii Budim

Masz pytanie?