Płaca minimalna a karta pobytu dla pracownika 2022 – co musi wiedzieć pracodawca? - Worksol
Płaca minimalna a karta pobytu dla pracownika 2022 – co musi wiedzieć pracodawca?

Płaca minimalna a karta pobytu dla pracownika 2022 – co musi wiedzieć pracodawca?

20 stycznia 2022

Nie jest tajemnicą, że wielu zagranicznych pracowników w Polsce nie pracuje na pełny etat. Wcześniej tacy pracownicy mogli spokojnie ubiegać się o kartę czasowego pobytu i czekać na jej otrzymanie. Zmiana zasad pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce od 29 stycznia 2022 r. wprowadza poważne korekty.

Aby ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce na podstawie pracy, konieczne jest potwierdzenie posiadania co najmniej minimalnego dochodu, który od stycznia 2022 r. wynosi 3010 zł brutto miesięcznie.

W związku z tym pracownik pracujący w niepełnym wymiarze godzin np. ½ etatu lub ¼ etatu nie będzie mógł złożyć wniosek o pobyt czasowy na podstawie pracy. Czyli wniosek będzie mógł złożyć, jednak otrzyma negatywną decyzję z powodu braku środków na utrzymanie.

Co teoretycznie można zrobić, aby pracownik został pracować? Możliwe jest przedstawienie całkowitego dochodu, czyli oficjalnego dochodu uzyskiwanego w Polsce z kilku źródeł. Może to być każdy rodzaj umowy zawartej między pracodawcą a pracownikiem. Może to być, na przykład, umowa o pracę + umowa zlecenia, gdzie łączny przychód z obu będzie nie mniejszy niż 3010 zł brutto miesięcznie.

Powiedzmy sobie szczerze, że takie rozwiązanie jest mało realistyczne, dlatego że niewielu obcokrajowców oficjalnie pracuje w Polsce na 2 etatach, a do tego przez długi okres czasu. Jednak zawsze istnieje wyjście, więc pracodawcom nie warto zbyt się martwić.

Również od 29 stycznia 2022 r. Ukraińcy i obywatele innych krajów, dla których istnieje możliwość wykonywania pracy w Polsce w trybie uproszczonym (na oświadczeniu), będą dostawać oświadczenia o pracę terminem na 2 lata. W porównaniu do wcześniej wydawanych oświadczeń maksymalnie na 6 miesięcy jest to postęp do przodu. Czyli teoretycznie na podstawie nowego oświadczenia będzie można uzyskać minimalną wizę roczną i pracować bez konieczności uzyskania karty pobytu. Jednak, jak to będzie wyglądać w praktyce, wciąż nie wiadomo.

W szczególności obecnie nie wiadomo, czy wizy będą wydawane na jeden rok, czy jednorazowo na 2 lata. Jeśli jednak system będzie działał tak, jak powinien, sensowne będzie, że składać wnioski o pobyt czasowy będą w większości osoby, którzy planują związać przyszłość z Polską (tu planują zostać, mieszkają w Polsce z rodzina itp.).

WORKSOL to firma działająca w branży legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców oraz ich zatrudniania od 2009 roku. Przez te kilkanaście lat stworzyliśmy w naszej firmie wspaniały zespół specjalistów, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie.

Referencje naszej firmy to setki zadowolonych klientów, tysiące zrekrutowanych pracowników i zalegalizowanych cudzoziemców. Jeżeli poszukujesz solidnego, doświadczonego partnera w zakresie zatrudniania obcokrajowców, skontaktuj się z nami.

Kontakt:

Telefon: +48 606 401 731

Email: biuro@worksol.pl

Autor: Sergii Budim

Masz pytanie?