Pracodawca nie oferuje zakwaterowania? Dlaczego to tak ważne! - Worksol
Pracodawca nie oferuje zakwaterowania? Dlaczego to tak ważne!

Pracodawca nie oferuje zakwaterowania? Dlaczego to tak ważne!

31 stycznia 2022

Dla większości pracowników zagranicznych najważniejszym czynnikiem zaraz po wynagrodzeniu jest możliwość zakwaterowania. Jeśli wakat jest atrakcyjny, ale nie ma możliwości zakwaterowania, liczba chętnych kandydatów automatycznie zmniejszy się o 30-40%. Jak temu zapobiec? Przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Jeżeli pracodawca korzysta z usług leasingu pracowniczego, agencja zapewnia zakwaterowanie dla pracowników. W tym przypadku pracodawca nie poszukuje mieszkania (ma to z głowy), a jego wakat staje się atrakcyjniejszy w oczach pracownika.

Jeżeli polski pracodawca bezpośrednio chce zatrudnić pracownika z Ukrainy lub innych krajów, to on we własnym zakresie powinien zapewnić miejsce zamieszkania dla potencjalnego kandydata do pracy. Dlaczego? Dowiemy się dalej.

Płatne zakwaterowanie

Nie ma konieczności oferowania pracownikowi bezpłatnego noclegu! W Polsce powszechną praktyką jest sytuacja, w której pracownik płaci za pokój lub miejsce w hostelu pracowniczym, dlatego że nie może sam znaleźć mieszkania (nie mówi po polsku, nie może zapłacić kaucji, nie ma czasu na poszukiwanie).

Z reguły miejsce w pokoju, w którym mieszkają 3-4 osoby, kosztuje od 400 do 700 zł miesięcznie za osobę. Niektórzy pracodawcy czy agencje zatrudnienia proponują też tańsze opcje, 200 zł od osoby miesięcznie, ale zazwyczaj są to pokoje z łóżkami piętrowymi, które czasem mieszczą 8 osób.

Pracownikom nie należy oferować takich warunków do zamieszkania i życia. Po pierwsze, w każdych okolicznościach należy pozostać człowiekiem, a po drugie, takie warunki znacznie zwiększą rotację pracowników i doprowadzą do dużej liczby negatywnych opinii o pracodawcy.

Darmowe zakwaterowanie

Bezpośredni pracodawca może zaoferować bezpłatne mieszkanie, aby uatrakcyjnić swoją ofertę pracy. Dzieje się tak w przypadku dużej konkurencji lub gdy pracodawca pilnie potrzebuje pracowników.

Koszt bezpłatnego mieszkania dla pracownika jest zawsze wliczony w całkowity budżet. Według wewnętrznego badania przeprowadzonego przez Worksol Group, zapewnienie pracownikowi bezpłatnego mieszkania jest opłacalne.

Ciekawy fakt, że jeśli pracownikowi zaoferuje się do wyboru wyższe wynagrodzenie i płatne zakwaterowanie lub niższe wynagrodzenie i darmowe zakwaterowanie, pracownik wybierze drugą opcję.

Mówiąc wprost, pracodawca potrąca koszty zakwaterowania z wynagrodzenia pracownika. Większość pracowników chętnie zgadza się na ten rodzaj opcji praca/mieszkanie.

Oferta pracy z darmowym zakwaterowaniem dla pracownika ze Wschodu ZAWSZE wygląda bardziej atrakcyjnie niż jakakolwiek oferta z płatnym zakwaterowaniem. To jest działanie ludzkiej psychologii. Również bez względu na wysokość stawki, jeśli mieszkanie jest płatne – to minus.

Szanse na znalezienie pracownika na podstawie obecności/braku zakwaterowania

  • Brak zakwaterowania (bardzo mała szansa)
  • Płatne zakwaterowanie (średnia szansa, w zależności od wakatu)
  • Darmowe zakwaterowanie (średnia/duża szansa, w zależności od wakatu)

„Polacy wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nie mieli takich luksusów. Sami szukali dla siebie zakwaterowania – często mówią polscy pracodawcy.

Specyfika polskiego rynku pracy dla obcokrajowców jest taka, że ​​w warunkach ekstremalnie dużej konkurencji między pracodawcami (agencjami), brak zakwaterowania spowoduje niemal zerowe zainteresowanie potencjalnych kandydatów tym ogłoszeniem o pracę.

Praca w dużych miastach w Polsce

W dużych miastach bez oferowania zakwaterowania wciąż jest szansa na znalezienie pracowników z Ukrainy, Białorusi i innych krajów. Kandydaci, którzy mają własne mieszkanie lub mieszkają ze swoimi rodzinami i wynajmują mieszkania długoterminowe mogą zgłosić się na taką ofertę.

Tutaj wszystko będzie zależało od treści oferty pracy. Chociaż, jeśli do tej oferty dodamy opcję zakwaterowania, liczba chętnych kandydatów może wzrosnąć co najmniej potrójnie.

Praca w małych miastach i wsiach w Polsce

Opcja zakwaterowania dla takiej oferty musi być niezbędną. W małych miastach koszt wynajmu mieszkania może być zawyżony ze względu na mały zasób mieszkaniowy i dużą liczbę chętnych.

Jeżeli praca odbywa się na terenach wiejskich, pracodawca musi zadbać nie tylko o zakwaterowanie, ale również o dojazd pracownika do pracy. W takich przypadkach lepiej zwrócić się o pomoc w zatrudnieniu do wykwalifikowanych menedżerów agencji pracy tymczasowej. Na przykład, zgodnie z warunkami leasingu pracowniczego agencje często zapewniają pracownikom zakwaterowanie i transport.

Dlaczego pracownik z Ukrainy nie może samodzielnie znaleźć zakwaterowania?

  • Nie wszyscy pracownicy z zagranicy posługują się językiem polskim na poziomie umożliwiającym im swobodne porozumiewanie się (w tym z osobą wynajmującą mieszkanie)
  • Czas na znalezienie mieszkania to dodatkowe pieniądze. Najpierw trzeba wynająć miejsce w hostelu (hotelu), a potem zacząć szukać mieszkania
  • Pracodawca woli zatrudnić pracownika natychmiast, nie czekając aż ureguluje swoje kwestie mieszkaniowe
  • W nieznanym mieście dodatkowy czas i pieniądze pracownika zostaną przeznaczone na podróże (komunikacja miejska, taksówka) do miejsc, w których oferowane są mieszkania
  • Nie ma pewności, że mieszkanie zostanie wynajęte. Duża konkurencja o mieszkania powoduje, że czas oczekiwania na decyzję najemcy jest dość długi. Często wynajmujący może wybrać innego kandydata. Często preferowani są obywatele polscy itp.
  • Wysoki koszt. Należy opłacić nie tylko pierwszy miesiąc pobytu, ale także miesięczną kaucję. Biorąc pod uwagę, że kandydat przyjechał do pracy z powodów finansowych, oferta pracy bez zakwaterowania ogólnie wygląda bardzo nieatrakcyjnie

WORKSOL to firma działająca w branży legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców oraz ich zatrudniania od 2009 roku. Przez te kilkanaście lat stworzyliśmy w naszej firmie wspaniały zespół specjalistów, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie.

Referencje naszej firmy to setki zadowolonych klientów, tysiące zrekrutowanych pracowników i zalegalizowanych cudzoziemców. Jeżeli poszukujesz solidnego, doświadczonego partnera w zakresie zatrudniania obcokrajowców, skontaktuj się z nami.

Kontakt:

Telefon: +48 606 401 731

Email: biuro@worksol.pl

Autor: Sergii Budim

Masz pytanie?