Pracodawca nie oferuje zakwaterowania? Dlaczego jest ono ważne!

Pracodawca nie oferuje zakwaterowania? Dlaczego jest ono ważne!

31 stycznia 2022

Dla większości pracowników zagranicznych najważniejszą kwestią zaraz po wynagrodzeniu jest możliwość zakwaterowania. Jeśli wakat jest atrakcyjny, ale nie ma możliwości zakwaterowania, liczba chętnych do pracy automatycznie zmniejszy się o 30-40%. Jak temu zapobiec? Przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Jeżeli pracodawca korzysta z usług leasingu pracowniczego, to agencja zapewnia pracownikom zakwaterowanie. W tym przypadku zyskuje na tym zarówno przedsiębiorca, jak i pracownik. Dlaczego? Ponieważ pracodawca nie poszukuje mieszkania dla pracowników – ma problem z głowy, z kolei jego wakat staje się atrakcyjniejszy w oczach pracownika, bo ten ma lokum. Jeżeli polski pracodawca chce zatrudnić na własną rękę pracownika z Ukrainy lub cudzoziemców z innych krajów, powinien we własnym zakresie zapewnić potencjalnemu pracownikowi miejsce zamieszkania. Dlaczego? O tym poniżej!

Płatne zakwaterowanie pracowników

Oczywiście nie ma konieczności oferowania pracownikowi bezpłatnego noclegu! W Polsce powszechną praktyką jest jednak zapewnianie cudzoziemcom pokoju lub miejsca w hostelu pracowniczym, dlatego że obcokrajowcy mogą mieć problem z samodzielnym znalezieniem mieszkania (nie mówią po polsku, nie mogą zapłacić kaucji, nie mają czasu na poszukiwanie mieszkania). Z reguły miejsce w pokoju, w którym docelowo mieszkają 3-4 osoby, kosztuje od 400 do 700 zł miesięcznie za osobę. Niektórzy pracodawcy i agencje zatrudnienia proponują też tańsze opcje – np. 200 zł miesięcznie od osoby, ale zazwyczaj są to pokoje z łóżkami piętrowymi, wówczas w takich pokojach mieści się czasem nawet 8 osób, co jest z pewnością mało komfortowe. Pracownikom nie powinno się oferować takich warunków mieszkaniowych. Po pierwsze, należy wykazać się empatią i zrozumieniem – nikt nie chciałby tak żyć. Po drugie, takie warunki znacznie zwiększą rotację pracowników i prowadzą do dużej liczby negatywnych opinii o pracodawcy.

Darmowe zakwaterowanie pracowników

Bezpośredni pracodawca, aby uatrakcyjnić swoją ofertę pracy, może zaoferować pracownikom bezpłatne mieszkanie. Dzieje się tak w przypadku dużej konkurencji wśród pracodawców lub gdy przedsiębiorca pilnie potrzebuje pracowników. Koszt bezpłatnego mieszkania dla pracownika jest zawsze wliczony w całkowity budżet. Według wewnętrznego badania przeprowadzonego przez Worksol Group, wbrew pozorom zapewnienie pracownikowi bezpłatnego mieszkania jest dla przedsiębiorcy opłacalne. Jeśli pracownikowi zaoferuje się do wyboru wyższe wynagrodzenie i płatne zakwaterowanie lub niższe wynagrodzenie i darmowe zakwaterowanie, pracownik wybierze drugą opcję. Oczywiście pracodawca potrąca koszty zakwaterowania z wynagrodzenia pracownika. Większość pracowników chętnie zgadza się na takie warunki. Warto dodać, że oferta pracy z darmowym zakwaterowaniem dla pracownika ze Wschodu ZAWSZE wygląda bardziej atrakcyjnie niż jakakolwiek oferta z płatnym zakwaterowaniem. Z kolei płatne mieszkanie jest zawsze minusem.

Szanse na znalezienie pracownika przy obecności/braku zakwaterowania

  • Brak zakwaterowania (bardzo mała szansa)
  • Płatne zakwaterowanie (w zależności od wakatu – średnia szansa)
  • Darmowe zakwaterowanie (średnia/duża szansa, w zależności od wakatu)

„Polacy wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nie mieli takich luksusów. Sami szukali dla siebie zakwaterowania – często mówią polscy pracodawcy.

Specyfika polskiego rynku pracy dla obcokrajowców jest taka, że ​​w warunkach ekstremalnie dużej konkurencji między pracodawcami i agencjami, brak zakwaterowania powoduje niemal zerowe zainteresowanie potencjalnych kandydatów ogłoszeniem o pracę.

Praca w dużych miastach w Polsce

Oczywiście w dużych miastach wciąż jest szansa znalezienia pracowników z Ukrainy, Białorusi i innych krajów, którzy zgodzą się na etat bez zakwaterowania. Kandydaci, którzy mają własne mieszkanie lub mieszkają ze swoimi rodzinami albo wynajmują mieszkania długoterminowo z pewnością mogą odpowiedzieć na taką ofertę. Tutaj wszystko będzie zależało od treści oferty pracy. Natomiast, jeśli do tej oferty dodamy opcję zakwaterowania, liczba kandydatów zainteresowanych wakatem może wzrosnąć  przynajmniej potrójnie.

Praca w małych miastach i wsiach w Polsce

Opcja zakwaterowania w przypadku małych miejscowości i gmin wiejskich jest obligatoryjna. Dlaczego? Ponieważ w małych miastach koszt wynajmu mieszkania może być wysoki – przede wszystkim ze względu na mały zasób mieszkaniowy i dużą liczbę chętnych. Jeżeli praca odbywa się na terenach gmin wiejskich, pracodawca musi zadbać nie tylko o zakwaterowanie, ale również o dojazd pracownika do pracy. W takich przypadkach lepiej zwrócić się o pomoc w zatrudnieniu do wykwalifikowanych menedżerów agencji pracy tymczasowej. Powód jest oczywisty – zgodnie z warunkami leasingu pracowniczego agencje często zapewniają pracownikom zakwaterowanie i transport.

Dlaczego pracownik z Ukrainy nie może samodzielnie znaleźć zakwaterowania?

  • Nie wszyscy cudzoziemcy pracujący w Polsce posługują się językiem polskim na poziomie umożliwiającym swobodne porozumiewanie się (w tym z osobą wynajmującą mieszkanie),
  • Znalezienie mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami – najpierw trzeba wynająć miejsce w hostelu lub hotelu, a dopiero później zacząć szukać mieszkania,
  • Pracodawca woli zatrudnić pracownika natychmiast, nie czekając aż pracownik ureguluje swoje kwestie mieszkaniowe,
  • W nieznanym mieście dodatkowy czas i pieniądze pracownika zostaną przeznaczone na podróże komunikacją miejską lub taksówką do miejsc, w których oferowane są mieszkania,
  • Nie ma pewności, że mieszkanie zostanie wynajęte. Duże zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia powoduje, że czas oczekiwania na decyzję najemcy jest dość długi, bo ten dosłownie urządza castingi na najemcę. Poza tym wynajmujący może wybrać innego kandydata. Często preferowani są obywatele polscy, itp.
  • Poszukiwania mieszkania na własną rękę wiążą się z dużymi kosztami. Należy opłacić nie tylko pierwszy miesiąc pobytu, ale także kaucję. Biorąc pod uwagę, że kandydat przyjechał do pracy z powodów finansowych, oferta pracy bez zakwaterowania wygląda zdecydowanie mniej atrakcyjnie.

WORKSOL to firma działająca w branży legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców oraz ich zatrudniania od 2009 roku. Przez te kilkanaście lat stworzyliśmy w naszej firmie wspaniały zespół specjalistów, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie.

Referencje naszej firmy to setki zadowolonych klientów, tysiące zrekrutowanych pracowników i zalegalizowanych cudzoziemców. Jeżeli poszukujesz solidnego, doświadczonego partnera w zakresie zatrudniania obcokrajowców, skontaktuj się z nami.

Kontakt:

Telefon: +48 606 401 731

Email: [email protected]

Autor: Sergii Budim

Masz pytanie?