Już od 25 września, część firm w Polsce będzie musiała już mieć wdrożone procedury związane z ochroną sygnalistów. Prawo zobowiązuje ich do przestrzegania przepisów dotyczących zgłoszeń wewnętrznych w ramach ochrony sygnalistów. Kto musi wdrożyć ochronę sygnalistów?
Lada moment zacznie obowiązywać ustawa o ochronie sygnalistów. Przedsiębiorcy, którzy zobligowani są do wdrożenia odpowiednich procedur, a jeszcze tego nie zrobili, mają niewiele czasu na podjęcie działań. Warto podkreślić, że niektóre firmy mogą nawet nie być świadome tego, że prawo narzuca na nich obowiązek wdrożenia odpowiednich procedur. Które przedsiębiorstwa muszą przestrzegać nowych przepisów?
Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów, przedsiębiorcę zatrudniającego więcej niż 50 pracowników, obejmują przepisy wspomnianego aktu prawa. Istotne przy tym jest, że do pracowników, o których mowa w przepisach wliczają się nie tylko pracownicy etatowi, ale również wszyscy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych (o dzieło i zleceniach), współpracujący na kontraktach b2b, a nawet praktykanci. Warto podkreślić, że nawet jeśli firma zatrudnia mniejszą liczbę pracowników, nie oznacza to, że na pewno nie obejmują jej przepisy o ochronie sygnalistów.
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy niektórych branż, objęci są ustawą o ochronie sygnalistów. Które firmy muszą dostosować się do zmian i kto musi wdrożyć ochronę sygnalistów? Zgodnie z prawem, są to:
Firmy, o których mowa powyżej, muszą zapewnić ochronę sygnalistom. Jednak nawet, jeśli nie ma ich wśród nich, nie oznacza to, że ustawa ich nie obejmuje.
Co do zasady ustawa o ochronie sygnalistów obejmuje także przedsiębiorców, którzy podlegają ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że wdrożyć właściwe procedury muszą między innymi biura rachunkowe i instytucje finansowe. Kto jeszcze? Na liście znajdują się również kantory kryptowalut, firmy świadczące doradztwo podatkowe, galerie sztuki, firmy prowadzące działalność hazardową i lombardy. Poza tym, ustawą objęte są krajowe instytucje płatnicze, małe instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych, firmy przyjmujące płatności w gotówce o wartości równej lub większej niż 10.000 euro, a także notariusze, adwokaci i radcowie prawni. Wśród pozostałych firm wymienić należy:
Firma, która podlega pod przepisy ustawy o ochronie sygnalistów, powinna, jeśli jeszcze tego nie zrobiła, wdrożyć właściwie procedury.