Pracownicy z Filipin coraz bardziej popularni w Polsce
#pracownicy z Filipin

Pracownicy z Filipin coraz bardziej popularni w Polsce

25 lutego 2021

Bardzo duża liczba przedsiębiorców boryka się z problemem zbyt małej ilości pracowników oraz dużą rotacją kadr, co ma wpływ na utrzymanie ciągłości pracy. W celu rozwiązania tego problemu wielu właścicieli firm decyduje się na zatrudnianie pracowników z Filipin. W Polsce jest to coraz bardziej popularny kierunek rekrutacji.

Filipiny są bardzo ubogim krajem, zaś Polskę postrzegają jako miejsce, w którym panuje dobrobyt. Dlatego też wielu Filipińczyków przebywa daleką i męczącą drogę, aby podjąć się pracy w naszym kraju. W Polsce tacy pracownicy najlepiej sprawdzają się w branży hotelarskiej, jednak są coraz mocniej związani z gospodarką morską. Są to ludzie wyjątkowo pracowici, a przy tym nie mają zbyt wielkich wymagań. Polska jest dla Filipińczyków krajem o podobnej kulturze, a znajomość angielskiego, który jest językiem urzędowym w tym kraju sprawia, że właściwie nie istnieje bariera językowa pomiędzy potencjalnym pracownikiem a pracodawcą.

Pracownicy z Filipin coraz częściej wybierani przez polskich przedsiębiorców

To, że coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie pracownika z Filipin jest już faktem. Przykładowo w szczecińskiej stoczni w 2019 roku zostało zatrudnionych aż tysiąc osób z tego kraju. Zajęli oni stanowiska spawaczy, rurarzy i pracowników obróbki stali. Stało się to głównie w związku z wyjazdem polskich fachowców za granicę oraz przejęciem przez niemieckich pracodawców ludzi z Ukrainy. Stocznia Szczecińska, by ratować swój biznes, musiała jak najszybciej zapełnić wakaty nowymi kadrami. Dlaczego przedsiębiorstwo zdecydowało się akurat na pracowników z Filipin? Między innymi dlatego, że jest to kraj wyspiarski, przez co jego mieszkańcy są silnie związani z gospodarką morską.

Również na Podhalu Filipińczycy stanowią zauważalną pomoc dla tamtejszych firm. Branża turystyczna i handlowa pod Giewontem coraz częściej decyduje się na zatrudnianie osób z tego kraju. Przyjmuje się ich do pracy w hotelach oraz pensjonatach, których z roku na rok jest coraz więcej. Wzrasta więc zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie w sezonie turystycznym.

Ułatwienia wprowadzone przez Niemców dla obywateli Ukrainy chcących znaleźć zatrudnienie sprawiły, że zaczął się odpływ tych pracowników z Polski. Dodatkowym problemem, który stwarzają ukraińscy fachowcy, jest ich coraz większa roszczeniowość, rosnące oczekiwania oraz niechęć do pracy.

W Polsce pracownicy z Filipin mogą bez większego problemu wypełnić tę lukę. Obywatele naszego kraju bardzo dobrze ich przyjmują i akceptują. Widok tak egzotycznych twarzy już nie dziwi i jest już normą.

Jeśli Twoja firma jest zainteresowana rekrutacją pracowników z Filipin, zgłoś się do Agencji Pracy WORKSOL, która specjalizuje się w zapewnianiu przedsiębiorstwom wykwalifikowanej kadry.

Poszukujesz pracowników z Azji? Napisz do nas na [email protected] wypełnij kwestionariusz lub zadzwoń już teraz +48 606 401 731 !

Masz pytanie?