Rodzaje rekrutacji - gdzie szukać pracowników?
#agencja pracy #agencja pracy Worksol #rekrutacja #rodzaje rekrutacji #rynek pracy

Rodzaje rekrutacji – gdzie szukać pracowników?

28 listopada 2023

Współcześnie istnieją różne rodzaje rekrutacji. Gdzie szukać pracowników, skoro współcześnie panuje rynek pracownika, który skutecznie utrudnia przedsiębiorcom znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko? Jest kilka możliwości. Znajomość dostępnych kanałów rekrutacji umożliwia firmie skuteczne pozyskiwanie talentów w krótkim czasie, co przekłada się na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Jak znaleźć pracownika do pracy – rodzaje rekrutacji

Przez rekrutację rozumie się to pewien złożony proces pozyskiwania, selekcji i zatrudniania odpowiednich kandydatów do pracy w danym przedsiębiorstwie. Z uwagi na znaczenie zasobów ludzkich w firmie, rekrutacja stanowi kluczowy element zarządzania zasobami ludzkimi w każdym przedsiębiorstwie. Wbrew powszechnej opinii rekrutacja nie obejmuje wyłącznie prezentacji ofert dotyczących wakatów i selekcji kandydatów, ale również analizę potrzeb danej firmy w zakresie ilości miejsc pracy. Poza tym, proces rekrutacji obejmuje również wprowadzenie nowego pracownika do struktury organizacyjnej, zasad pracy oraz procesów w firmie, czyli tzw. onboarding. Natomiast, jeśli rozpatrywać rekrutację jako proces pozyskiwania i selekcji kandydatów, to istnieją różne rodzaje rekrutacji. Co do zasady dzieli się wówczas rekrutację na rekrutację wewnętrzną i rekrutację zewnętrzną.

Gdzie szukać pracowników, czyli rekrutacja wewnętrzna

Mniej popularną obecnie formą rekrutacji jest rekrutacja wewnętrzna. Opiera się na pozyskiwaniu pracowników w ramach jednego przedsiębiorstwa. Co opiera się nie na pozyskaniu nowego pracownika do firmy, ale przeniesieniu już zatrudnionego członka kadry na inne stanowisko. Dlatego najczęściej przeprowadzana jest w dużych korporacjach. Rekrutacja wewnętrzna może być zamknięta lub otwarta. Pierwsza z nich skierowana jest wyłącznie do określonej grupy zatrudnionej już kadry. Z kolei rekrutacja otwarta umożliwia dostęp do niej wszystkim zatrudnionym członkom personelu. W ramach rekrutacji wewnętrznej pozyskuje się pracowników na dane stanowisko poprzez adaptację własnych pracowników w procesie szkolenia, rekomendacje, wolny nabór lub konkursy wewnętrzne. Najważniejszą zaletą rekrutacji wewnętrznej jest możliwość zapewnienia szybkiego awansu w firmie i łatwiejsze oszacowanie wiedzy i kompetencji kandydatów. Z kolei najważniejszą wadą rekrutacji wewnętrznej jest możliwość wypalenia zawodowego pracowników i pomyłki. Pracownicy, którzy doskonale radzą sobie na danym stanowisku niekoniecznie równie dobrze odnajdą się na innym.

Zewnętrzna rekrutacja

Zdecydowanie częściej organizowana jest rekrutacja zewnętrzna. Obejmuje ona różnorakie działania mające na celu przyciągniecie do firmy najlepszych kandydatów na dane stanowisko z osób spoza firmy. Jej niewątpliwym atutem jest możliwość dotarcia do szerokiej grupy potencjalnych pracowników. Niestety w przeciwieństwie do rekrutacji wewnętrznej wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Obejmują one nie tylko koszty publikacji ogłoszeń o pracę, ale również czas, jaki należy poświęcić na rekrutację. Poza tym, kosztem, jaki ponosi właściciel firmy jest również niższy od przeciętnego poziom sprawności zawodowej nowo przyjętych w okresie integracji z załogą i firmą. Nie można zapominać także o kosztach płac i poborów nowo zatrudnionych osiągających mierne wyniki, jeśli w wyniku rekrutacji przyjęty zostanie nieodpowiedni kandydat. Istnieje wiele metod rekrutacji zewnętrznej. Dzieli się je na metody tradycyjne, jak ogłoszenia w prasie i współpraca z powiatowym urzędem pracy oraz nowoczesne, jak np. rekrutacja w social mediach.

Gdzie szukać młodych pracowników – popularne rodzaje rekrutacji

Pewnym rozwiązaniem problemów przedsiębiorców może być rekrutacja wewnętrzna. Jednak w przypadku większości firm nie rozwiązuje ona całkowicie problemów pracowniczych. Z kolei ogłoszenia prasowe są już zdecydowanie mniej popularne, gdyż niewielka część społeczeństwa czyta wydania drukowane. Gdzie szukać pracowników? W dzisiejszym cyfrowym świecie warto wykorzystać potencjał Internetu. Przedsiębiorca może skupić się na pozyskiwaniu talentów zarówno zamieszczając ogłoszenia w popularnych serwisach ogłoszeniowych typu Pracuj.pl, jak i social mediach. Należy jednak podkreślić, że dobór kanału dotarcia do kandydatów powinien być dobrze przemyślany. Właściciel firmy powinien się zastanowić, gdzie najszybciej dotrze do określonej grupy docelowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zlecenie rekrutacji agencji pracy. Posiada ona specjalistów od rekrutacji, którzy potrafią wyłonić dla swoich klientów najlepsze talenty na rynku.

Rekrutacja przy udziale agencji pracy

Agencje pracy oferują klientom różnorakie usługi. Przedsiębiorca może pozyskać w agencji pracy pracowników tymczasowych lub w ramach outsourcingu. Może również zlecić agencji pracy poszukiwanie odpowiednich kandydatów na określone stanowisko pracy. Istnieje wiele powodów, dla których właściciel powinien zdecydować się na współpracę z agencją pracy. Po pierwsze, przykładowo eksperci z agencji pracy Worksol analizują potrzeby przedsiębiorców dotyczące członków personelu. Analizują również wymagania dotyczące danego stanowiska. W tym m.in. kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności i inne specyficzne oczekiwania pracodawcy względem kandydata na dane stanowisko. Po drugie, zajmują się skuteczną rekrutacją i dokonują selekcji kandydatów. Następnie przedstawiają wybranych kandydatów pracodawcy. Poza tym, przez cały okres współpracy ściśle współpracują z przedsiębiorcami.

Jak znaleźć pracowników biurowych

Znalezienie właściwego kandydata do pracy biurowej może mieć kluczowe znaczenie dla efektywnego funkcjonowania firmy. Gdzie znaleźć pracownika biurowego?  Oczywistym jest, że przedsiębiorca, który poszukuje pracownika może opublikować ogłoszenie dotyczące wolnych stanowisk na swojej stronie internetowej. Może również zamieścić post z informacją o wakacje w social mediach. Kolejną opcją jest publikacja oferty pracy na portalach ogłoszeniowych typu OLX, Praca.pl lub Pracuj.pl. Gdzie jeszcze można znaleźć pracownika biurowego? Ciekawą opcją są rekomendacje kandydatów na dane stanowisko od pracowników już zatrudnionych w firmie. Innym, aczkolwiek skutecznym rozwiązaniem jest zlecenie rekrutacji agencji pracy.

Gdzie szukać pracowników fizycznych – przegląd skutecznych rodzajów rekrutacji

Rekrutacja pracowników fizycznych nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej wymaga wykorzystania specyficznych strategii rekrutacyjnych, które nastawione są na rekrutację kandydatów do pracy z umiejętnościami manualnymi i zdolnościami do pracy fizycznej. Gdzie szukać pracowników fizycznych? Najważniejsze znaczenie ma współpraca z agencją pracy. Przykładowo, agencja pracy Worksol posiada dostęp do bazy pracowników fizycznych, którzy bez trudu odnajdą się w każdym zakładzie pracy. Gdzie jeszcze można szukać pracowników fizycznych? Przede wszystkim można zamieszczać ogłoszenia lokalne – zarówno w prasie lokalnej, jak i na grupach z ogłoszeniami lokalnymi w serwisach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest publikacja ogłoszenia w powiatowych urzędach pracy i nawiązanie współpracy ze szkołami zawodowymi. Przedsiębiorca może również zamieścić ogłoszenia w serwisach skierowanych głównie do pracowników poszukujących pracy fizycznej.

Łatanie braków kadrowych, czyli gdzie znaleźć pracowników na budowę

Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku rekrutacji pracowników fizycznych, przedsiębiorca może szukać pracowników na budowę przede wszystkim w agencjach pracy tymczasowej. Innym rozwiązaniem jest publikacja ofert w social mediach, a dokładniej w grupach lokalnych oraz w serwisach z ofertami pracy fizycznej.

Poszukiwanie pracowników produkcyjnych

Rekrutacja pracowników produkcyjnych nie jest prostym zadaniem dla przedsiębiorców, dlatego warto zlecić to agencji pracy. Firmy, które nie chcą korzystać z ich wsparcia powinny skupić się na ogłoszeniach lokalnych, social mediach i rekomendacjach pracowniczych.

 

Szukasz pracowników produkcyjnych lub fizycznych? Skontaktuj się z nami już teraz. Nasi pracownicy fizyczni już na Ciebie czekają.

Masz pytanie?