Na rynku brakuje chętnych do pracy. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk fizycznych, na których wielu Polaków z różnych powodów nie chce być zatrudnionych. Braki kadrowe w firmach mogą jednak wypełnić cudzoziemcy, zwłaszcza ci pochodzący z Azji i Ameryki Łacińskiej. Wielu pracodawców boi się zatrudniać obcokrajowców ze względu na wyzwania, jakie się z tym wiążą. Niepotrzebnie. Wyzwania związane z zatrudnianiem cudzoziemców nie odbiegają znacząco od tych, które dotyczą polskich pracowników.
Najczęściej wymienianymi przez przedsiębiorców wyzwaniami związanymi z zatrudnianiem cudzoziemców są skomplikowane formalności i złożone przepisy prawa. Właściciele firm, którzy chcą zatrudnić obcokrajowców zdają sobie sprawę z konieczności uzyskania zezwolenia na ich pracę i pobyt w Polsce. W praktyce jednak niewielu przedsiębiorców wie, jak wygląda proces zatrudniania cudzoziemców, a strach przed nieznanym, choć jest czymś naturalnym, skutecznie ich ogranicza przed pozyskaniem wartościowych pracowników. Poza tym, dla właścicieli firm wyzwaniem jest długi czas oczekiwania na decyzje urzędowe, który potrafi skutecznie obrzydzić ich plany związane z zatrudnieniem obcokrajowców.
Rozwiązanie problemu: przedsiębiorcy nie muszą obawiać się formalności i skomplikowanych regulacji związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, jeśli nawiążą współpracę z doświadczoną agencją zatrudnienia. Chcesz zatrudnić cudzoziemców, ale boisz się papierologii? Zadzwoń już teraz!
Wyzwaniem dla pracodawców mogą być również bariery językowe. Przedsiębiorcy obawiają się tego, że będą musieli tłumaczyć dokumentację, organizować szkolenia dla pracowników w języku dla nich zrozumiałym i dodatkowo pojawią się trudności w codziennej w komunikacji. Tymczasem większość cudzoziemców przyjeżdżających do Polski włada językiem angielskim, dzięki czemu są w stanie bez problemu odnaleźć się w tutejszym środowisku pracy. Większość z nich chętnie uczy się też języka polskiego, co znaczącą ułatwia im pobyt nad Wisłą.
Jakie jeszcze można wymienić wyzwania związane z zatrudnianiem cudzoziemców? Pracodawcy obawiają się różnic kulturowych. Zakładają, że mogą pojawić się trudności w ich integracji społecznej i zawodowej, co odbije się na całym zespole. Poza tym, wielu przedsiębiorców obawia się wyzwań związanych z innymi normami pracy i podejściem do obowiązków. W rzeczywiści cudzoziemcy zarobkowi przyjeżdżają tutaj w konkretnym celu – świadczenia pracy i otrzymywania za nią wynagrodzenia. Wbrew pozorom świetnie potrafią odnaleźć się w nowym środowisku i różnice kulturowe nie stanowią dla nich, ani ich otoczenia, problemu. Warto dodać, że w przypadku obywateli Ameryki Łacińskiej, podobnie obywateli Ukrainy, nie ma mowy o znaczących różnicach kulturowych.
Przedsiębiorcy obawiają się również różnic w systemach podatkowych i obowiązkach składkowych. Tymczasem współpraca z agencją zatrudnienia skutkuje tym, że wszystkie obowiązki związane z podatkami i ubezpieczeniem spoczywają na agencji. Dla pracodawcy jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie jest on odpowiedzialny za tego typu kwestie.
Pracodawcy dążą do optymalizacji kosztów utrzymania pracowników. Jest to ważne dla nich zwłaszcza teraz, kiedy w szybkim tempie znacząco rosną koszty zatrudnienia. Przedsiębiorcy obawiają się w przypadku zatrudnienia cudzoziemców możliwych dodatkowych kosztów rekrutacji i legalizacji pobytu. Tymczasem koszty związane z rekrutacją i legalizacją pobytu obcokrajowców pokrywa agencja zatrudnienia.
Przedsiębiorcy wymieniają jeszcze jedno wyzwanie – obawiają się, że ich pobyt i zatrudnienie w firmie będzie tymczasowe. W ich opinii cudzoziemcy są mniej stabilnymi pracownikami niż Polacy, czy chociażby obywatele Ukrainy, w przypadku których są z kolei świadomi ryzyka ich wyjazdu do innych krajów w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. W praktyce czas trwania zatrudnienia uzależniony jest od formy zatrudnienia. Więcej szczegółów na ten temat uzyskasz, kontaktując się z naszym pracownikiem.