Wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy
#Pracownicy z Ukrainy

Wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

21 sierpnia 2017

Poniżej przedstawimy Państwu jakie są wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy. Pracownicy z Ukrainy to jak się wydaje wielu pracodawcą jedyna, szybka alternatywa na zapełnienie braków kadrowych na polskim rynku pracy. Rodzimy rynek pracy rozgrzany jest do czerwoności. Ilość ofert pracy w Państwowych Urzędach Pracy bije kolejne rekordy, bezrobocie jest najniższe od 1991 roku.

Sytuacja na rynku pracy powoduje, że pracodawcy szukają alternatywnych rozwiązań. Znajdują je wśród pracowników z Ukrainy – naszych wschodnich sąsiadów. W odpowiedzi na coraz modniejsze zatrudniana pracowniku z Ukrainy, pokusiliśmy się o przygotowanie artykułu na temat – wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Wada nr 1 – zakwaterowanie

Zatrudniając pracownika z Ukrainy musimy pamiętać o kliku bardzo ważnych różnicach w odniesieniu do zatrudniania rodaków. Przede wszystkim musimy zapewnić takim pracownikom zakwaterowanie lub pomóc w jego znalezieniu. Pracownicy zza wschodniej granicy najczęściej nie dysponują dużą sumą pieniędzy tuż po przyjeździe do Polski. Często jest to jedynie 100 do 200 zł, dlatego nie będą oni w stanie zapłacić sobie z zakwaterowanie. To niestety wiąże się z wzięciem zaliczki już na początku współpracy pracodawca-pracownik. Dla wielu pracodawców może być to bulwersujące ale niestety tak jest. Dla zrozumienia tego faktu dodam, że wynagrodzenie miesięczne pracownika produkcyjnego na Ukrainie wynosi około 2 500 UAH czyli około 390 zł netto. wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Wada nr 2 – pozwolenie na pracę

Zatrudnienie każdego cudzoziemca wiąże się z dokonanie pewnych czynności związanych z legalizacją jego pobytu i pracy. Te dodatkowe formalności często męczą pracodawców, zajmując im zbyt dużo czasu. W każdym przypadku przed zatrudnieniem pracownika z Ukrainy należy przejrzeć jego dokumenty. W pierwszej kolejności należy sprawdzić możliwość pracy na oświadczeniu z UP, jeśli taka możliwość nie istniej to należy składać dokumenty do Urzędu Wojewódzkiego.

Wada nr 3 – brak komunikacji w języku polskim

Wielu pracowników z Ukrainy nie zna języka polskiego na tyle aby móc swobodnie komunikować się ze swoim pracodawcą. Często rozmowa nie jest nawet możliwa na najbardziej podstawowym poziomie jak komendy, podaj, podnieść, idź, przynieś itp. szczególnie to dotyczy pracowników ze wschodniej Ukrainy, dla których językiem w domu był rosyjski.

Zaleta nr 1 – pracowitość i pełna dyspozycyjność

Pracownik z Ukrainy będzie chciał pracować jak najdłużej. Dniówki po 10-12 godzin nie będą dla niego żadnym problemem. W ocenie cudzoziemców powrót na hotel pracowniczy, czy też do mieszkania o godzinie 15-stej będzie czymś zupełnie bezsensu. Jak to oni mówią: ,,nie po to przyjechałem do Polski, aby o godzinie 15.00 siedzieć w domu i patrzeć w sufit. Ja tu przyjechałem zarobić pieniądze”. Oprócz chęci pozostawiania w pracy dłużej zawsze możemy liczyć na dyspozycyjność pracowników. Nieprzychodzenie do pracy z racji choroby, problemów rodzinnych jest niezwykle rzadkie.

Zaleta nr 2 – realna alternatywa na brak polskich pracowników

Naszym klientom zawsze powtarzamy, że pracownicy z Ukrainy to nie jest sposób na obniżenie kosztów pracy. Jest to natomiast sposób na znalezienie pracowników w ogóle, przy powszechnym deficycie siły roboczej. Pracownik z Ukrainy prawie zawsze godzi się na pracę w polskim przedsiębiorstwie ponieważ jest to dla niego atrakcyjne miejsce pracy dzięki znacznie wyższym wynagrodzeniom aniżeli na Ukrainie. Dlatego pracownicy zza wschodniej granicy bardzo często wykonują pracę do których ciężko jest znaleźć pracowników na lokalnym rynku pracy. (branża budowlana, rozbiór mięsa, kurczaka, segregacja odpadów)

Zaleta nr 3 – akceptacja pracy w delegacji i mobilność

Pracownicy z Ukrainy przyjeżdżając do pracy w Polsce znajdują się daleko od swoich rodzinnych domów. Dla nich praca, dziś w Poznaniu, jutro w Warszawie, a pojutrze w Krakowie nie stanowi żadnego problemu. Jest to nadal praca poza rodzinnym stronami, a wiec nie przywiązują się do pracy w konkretnym regionie Polski. Pracodawca (np. firma budowlana) nie będzie zatem zmuszony zwozić pracowników w konkretne miejsce na weekendy. Pracowników cudzoziemców można pozostawiać w miejscu wykonywania pracy lub przewozić ich z miejsce na miejsce, gdyż nie ma to dla nich większego znaczenia.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę przedstawione wady i zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy należy dokonać wyboru, czy warto zatrudniać pracowników – cudzoziemców. Powyższy artykuł ma jedynie charakter poglądowy i nie można na jego podstawie generalizować obraz wszystkich pracowników cudzoziemców. Jak się może okazać jest wielu pracowników z Ukrainy w Polsce posiadający własne zakwaterowanie, mówiący doskonale po polsku, a nawet posiadający kartę polaka, a przez to nie wymagający żadnych dodatkowych pozwoleń na pracę. Równocześnie takie osoby mogą nie posiadać wymienionych w artykule zalet. Jak zawsze wszystko zależy od tego na jaką osobę trafimy podczas rekrutacji kandydatów do pracy.

 

Masz pytanie?