Dlaczego warto wiedzieć, jak zorganizować wigilię firmową? Ponieważ wigilia to doskonała okazja do wzmocnienia relacji w zespole, podziękowania pracownikom za ich całoroczne zaangażowanie w wykonywane obowiązki i wprowadzenie świątecznego nastroju. Żeby spotkanie było udane, warto zawczasu zadbać o jego odpowiednią organizację. Oto praktyczny poradnik krok po kroku, jak zorganizować wigilię firmową.
Jak zorganizować wigilię firmową i od czego zacząć? Przede wszystkim należy z odpowiednim wyprzedzeniem ustalić cel i format spotkania. Warto to zrobić jeszcze w listopadzie. Większa ilość czasu zapewni swobodę działania oraz ograniczy stres i pośpiech, który często jest złym doradcą. Ustalenie celu i formatu spotkania wiąże się z określeniem, czy wigilia ma być kameralnym spotkaniem tylko dla pracowników, czy weźmie w niej udział większa liczba osób, przykładowo rodziny pracowników lub partnerzy biznesowi. Równocześnie należy ustalić budżet, jaki firma planuje przeznaczyć na organizację tego wydarzenia. Określenie formatu wigilii firmowej wiąże się z kolei z podjęciem decyzji dotyczących tego, czy będzie to spotkanie w siedzibie firmy lub jej oddziale, w restauracji lub innym obiekcie, czy… online. Pamiętaj, że każda z opcji ma pewne wady i zalety.
Spotkanie w firmie wymaga większego zaangażowania w przygotowania. Konieczna jest też odpowiednia przestrzeń. To dobre rozwiązanie dla firm, które zatrudniają mniejsze zespoły i posiadają ograniczony budżet. Restauracje i sale bankietowe umożliwiają stworzenie bardziej świątecznej atmosfery i nie trzeba się zbytnio angażować w przygotowanie spotkania, jednak taka opcja wiąże się z wysokimi kosztami. Wydarzenie online jest mniej popularnym formatem, ale może być ciekawą opcją dla firm, które zatrudniają pracowników zdalnych. Wówczas można zorganizować wirtualne spotkanie z grami, quizami czy wspólnym gotowaniem na ekranie.
Kolejnym etapem organizacji wigilii firmowej jest wybranie daty i miejsca wydarzenia. Ważna rada: unikaj planowania wigilii bezpośrednio przed świętami, czyli 23-24 grudnia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie spotkanie około 1-2 tygodni przed Bożym Narodzeniem. Pamiętaj, że jeśli wigilia firmowa ma odbyć się w restauracji lub innym zewnętrznym miejscu, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Jeśli chcesz mieć większy wybór, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę i postaraj się o zrobienie jej odpowiednio wcześnie. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że grudzień to gorący okres dla takich miejsc.
Wigilia to nie tylko atmosfera, ale i – a może nawet przede wszystkim – jedzenie. Jak zorganizować wigilię firmową? Zadbaj o tradycyjne, świąteczne potrawy. Przykładowo o barszcz z uszkami, pierogi, karpia i kapustę z grzybami. Nie musisz zapewniać dostępności wszystkich wigilijnych potraw. Możesz się ograniczyć tylko do kilku, które uznasz za najważniejsze. Dobrą praktyką jest zapewnienie odpowiedniego jedzenia dla osób na dietach wegetariańskich, wegańskich czy bezglutenowych. Poza tym, na spotkaniach wigilijnych powinien znaleźć się także słodki akcent. Dobrym rozwiązaniem będzie sernik i piernik. Jeśli organizujesz wigilię firmową w biurze, możesz zamówić catering lub poprosić pracowników o przyniesienie domowych potraw w ramach tzw. „wigilii składkowej”. Jeśli spotkanie będzie w restauracji – wówczas ustalasz szczegóły menu z właściwym pracownikiem obiektu.
Jak zorganizować wigilię firmową? Atmosfera to klucz do udanej wigilii firmowej. W jaki sposób wprowadzić świąteczny nastrój? Zacznij od dekoracji. Na wigilii powinna znaleźć się choinka, światełka, stroiki, świąteczne obrusy i serwetki z bożonarodzeniowymi nadrukami. Warto zadbać również o kolędy lub świąteczne playlisty. Rozważ wprowadzenie świątecznego dress code – pracownicy muszą przyjść na spotkanie w ubraniach, np. swetrach ze świątecznym akcentem.
Aby wigilia nie była tylko posiłkiem, przygotuj program spotkania, dzięki któremu pracownicy nie będą chcieli już po kilku minutach wracać do domu lub zajęć służbowych. Co powinien obejmować program? Po pierwsze, przemówienie pracodawcy lub pracownika z działu HR. Na tym etapie spotkania warto podziękować zespołowi za miniony rok, podkreślić osiągnięcia i wskazać plany na nadchodzący rok. Żeby urozmaicić wigilię firmową, można zapewnić gry i zabawy. Odważni mogą nawet wspólnie kolędować.
Jest wigilia firmowa, są prezenty dla pracowników. Takie spotkanie to doskonały moment na wręczenie drobnych prezentów swoim podwładnym. Ich rodzaj uzależniony jest od wizji pracodawcy i możliwości finansowych firmy. Wśród popularnych prezentów dla pracowników, wymienić można karty przedpłacone, body podarunkowe do sklepów, a także zestawy świąteczne.
W tłoku zajęć, nie zapomnij o zaproszeniu pracowników na wigilię firmową. Zaproszenia możesz dostarczyć w formie drukowanej lub drogą mailową. Ważne jest, aby poinformować ich o wydarzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie podwładnych w przygotowania do wigilii firmowej. Możesz zaproponować im wspólne dekorowanie biura lub konkurs na najlepsze świąteczne przebranie. Możesz również postawić na działania na rzecz społeczności lokalnych. Przygotowanie paczek świątecznych dla potrzebujących nie tylko jest pożądane ze względu na potrzeby innych, ale również doskonale integruje zespół i buduje pozytywny wizerunek pracodawcy. O czym jeszcze pamiętać? Po wigilii zapytaj zespół, co się podobało, aby w przyszłym roku przygotować jeszcze lepsze spotkanie.
Wigilia firmowa to czas budowania więzi z zespołem. Tego dnia warto unikać przesadnej formalności. Zadbaj, by każdy czuł się mile widziany i doceniony, bez względu na stanowisko lub osiągnięcia służbowe. Pamiętaj, że udana wigilia to taka, która zostawia pracowników z uśmiechem na twarzy i w świątecznym humorze.