Kępińskie Zagłębie Meblowe - czy jest źródłem lokalnego dobrobytu?

Kępińskie Zagłębie Meblowe – czy jest źródłem lokalnego dobrobytu?

21 marca 2024

Nie od dziś wiadomo, że Powiat Kępiński meblami stoi. Widać to szczególnie jadąc drogami po regionie, gdzie jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne hale produkcyjne. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak duża skala jest tego biznesu ? Czy zdajemy sobie sprawę, że przemysł ten skoncentrowany jest głównie w trzech gminach, które czerpią z tego ogromne dochody ?

Dane, którymi posłużyliśmy się do opisania tego lokalnego fenomenu pozyskaliśmy z branżowego magazynu Biznes.meble.pl prowadzącego coroczny ranking „Meblarski 1000”. Zestawienie to przedstawia tysiąc największych fabryk meblowych zlokalizowanych na terytorium Polski. Pierwsze dwieście firm tego zestawiania to duże przedsiębiorstwa zatrudniające od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Wśród największych 100 fabryk meblowych w Polsce w 2022 roku, aż 10 pochodzi z naszego powiatu. Jedną z nich jest Grupa G3, która jest nawet w pierwszej 10-tce tego zestawienia.

Przychody wszystkich firm meblarskich z terenu powiatu kępińskiego w 2022 roku wyniosły 4 mld 171 mln złotych. Zysk jakie osiągnęły na sprzedaży swoich produktów wyniósł 387 mln złotych. Zadłużenie długoterminowe ,,kępińskich meblarzy” to jedynie 318 mln złotych, co średnio stanowi mniej niż 10 % ich obrotu. Wynika z tego, że firmy mają doskonałą kondycję finansową i nie są nadmiernie zadłużone.

Wartość sprzedaży branży meblarskiej z podziałem na gminy wchodzące w skład Powiatu Kępińskiego

Zestawienie największych przedsiębiorców z tej branży pokazuje nam również, jak silna jest ich koncentracja w niektórych gminach. Bezapelacyjnym liderem jest tutaj Gmina Baranów, która odpowiada za ponad 50 % obrotu „kępińskiego zagłębia meblowego”, główne w tym zasługi według kolejności firmy: Fabryka Mebli Mirjan, Fabryki Mebli Wersal, Fabryki Mebli BENIX, Stolarz-Lempert, Dolmar, Dig-Net, Meble Stolar, Eltap.

Ranking bogactwa gmin Powiatu Kępińskiego odzwierciedla wielkość lokalnych zakładów meblarskich

Wartość sprzedaży produktów powyższych fabryk jest skalą wielkości ich biznesu, co bezpośrednio wpływa na powierzchnie hal produkcyjnych. Z kolei każdy dodatkowy metr kwadratowy zajmowany przez fabryki, to opłacony podatek od nieruchomości do budżetu lokalnej gminy.

Druga pozycja w rankingu to Gmina Perzów, której ikoną jest największa firma meblarska powiatu kępińskiego – Grupa G3 braci Gugałów, zaraz za nią w uplasowała się firma Drewtur. Gminę Perzów zamieszkuje jedynie 3 768 mieszkańców, co w porównaniu do Gminy Baranów z prawie 8 tysiącami sprawia, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca skala tamtejszego biznesu meblarskiego jest imponująca i porównywalna z tym w Baranowie.

Trzecie miejsce przypada Gminie Łęka Opatowska, która stanowi siedzibę dla przedsiębiorstw takich jak: Gabi Jerczyński, Meble Negro Jerczyński, Calitan, Meble Robert, Wumex, Mitex, Moderno oraz Wika-Meble. Liczba mieszańców tejże gminy to niecałe 5 200 osób, co stawia ją dokładne po środku pomiędzy gminami Baranów i Perzów. Zajęcie trzeciego miejsca na podium przez gminę Łęka Opatowska dało również możliwość zasiadania w gronie 20 najbogatszych gmin w Wielkopolsce, kóry przedstawiamy poniżej Spośród wszystkich gmin naszego powiatu, tylko trzy gminy znalazły się w tym prestiżowym rankingu. Nie powinno dziwić, że są to właśnie te gminy, w których przemysł meblarskie rozwinięty jest najbardziej.

Ranking 20 najbogatszych gmin Wielkopolski oraz pozycja wśród nich gmin z Powiatu Kępińskiego

Przedstawione dane jednoznacznie wskazują, że lokalny przemysł meblarski pozytywnie wpływa na dochody gmin na terytorium których jest zlokalizowany a zgromadzone środki rozdysponowywane są wśród  mieszkańców w postaci inwestycji gminnych oraz programów społecznych.

Ciekawostką jest to, że największa gmina powiatu kępińskiego, czyli Gmina Kępno, dysponuje rocznym budżetem w wysokości jedynie 180 mln zł. Z takimi dochodami Gmina Kępno zajęłaby dopiero 8 miejsce wśród przedsiębiorstw meblowych w powiecie. Największe firmy z regionu obracają nawet 3-4 krotnie większymi środkami niż największa jednostka samorządowa w naszym powiecie.

WORKSOL Group, będąca liderem w swojej dziedzinie, cieszy się zasłużoną dumą z faktu, że obsługuje największe firmy meblarskie w regionie. Długoletnie doświadczenie oraz wysoka jakość świadczonych usług sprawiają, że przedsiębiorstwa meblarskie z kępińskiego zagłębia meblowego wybierają właśnie tę firmę jako swojego partnera biznesowego. Solidność, profesjonalizm i zaangażowanie są filarami, na których opiera się współpraca z WORKSOL Group, zapewniając partnerom stabilność i skuteczność w realizacji ich celów biznesowych.

Autor artykułu

Michał Solecki

Masz pytanie?