Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 - kiedy ich praca jest legalna?
#zatrudnienie cudzoziemców w 2023

Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 – kiedy ich praca jest legalna?

5 lipca 2023

Rośnie liczba przedsiębiorców szukających pracowników wśród cudzoziemców. Oczywiście powody takich działań są różne. Najczęściej jest to brak rąk do pracy i wysokie oczekiwania Polaków względem warunków zatrudnienia. Zwiększa się również liczba cudzoziemców chętnych do życia i pracy w Polsce. Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 w Polsce jest coraz prostsze, ale tylko wtedy, kiedy jest legalne.

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce w 2023

Z roku na rok zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce, ponieważ nasz kraj jest atrakcyjny nie tylko dla pracowników zza wschodniej granicy, ale również dla Azjatów oraz obywateli Ameryki Środkowej i Południowej. Cudzoziemcy coraz chętniej przyjeżdżają tutaj w celach zarobkowych. Obcokrajowcy bez problemu odnajdują się na krajowym rynku pracy i doskonale uzupełniają braki kadrowe, dlatego przedsiębiorcy coraz chętniej powierzają im wakaty w swoich firmach. Jednak każdy pracodawca planujący zatrudnienie cudzoziemca w 2023 r., powinien wiedzieć, kiedy obcokrajowiec może legalnie pracować w Polsce.

Kiedy zatrudnienie cudzoziemców w Polsce jest legalne

Zgodnie z prawem, cudzoziemiec będący obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może legalnie podejmować zatrudnienie w Polsce, jeśli spełnia kilka warunków. Zgodnie z pierwszym, wtedy, kiedy legalnie przebywa na terenie Polski. A po drugie, jeżeli jego dokumenty pobytowe pozwalają na wykonywanie pracy. I po trzecie, jest legalne, gdy obcokrajowiec uzyska odpowiednie dokumenty legalizujące zatrudnienie. Chyba że cudzoziemca zwolniono z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Dotyczy to np. zezwolenia jednolitego. Warto podkreślić, że obcokrajowiec nie może legalnie pracować w Polsce, jeśli przebywa na terenie kraju na podstawie wizy turystycznej. Albo zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu. Albo jeśli posiada wizę oznaczoną „20” – korzystanie z ochrony czasowej.

Wyjątki kiedy obcokrajowiec nie musi ubiegać się o zezwolenie na pracę

Prawo wskazuje, które grupy cudzoziemców można legalnie zatrudnione bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę. Po pierwsze, to osoby posiadające status uchodźcy nadany w Polsce. Po drugie, są to cudzoziemcy korzystający z ochrony uzupełniającej lub czasowej. Podobnie obcokrajowcy posiadający zgodę na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych. Również cudzoziemcy, którzy posiadają ważne zaświadczenie o udzielaniu ochrony w Polsce są zwolnieni z tego obowiązku. Poza tym o zezwolenie nie musi ubiegać się obcokrajowiec, który przebywa w kraju na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo należące do UE. Ale wtedy, gdy celem pobytu cudzoziemca w kraju jest wykonywanie pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa przez okres nieprzekraczający 90 dni w okresie 180 dni. Oczywiście z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę zwolnieni są także cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w Polsce.

<yoastmark class=

Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 a zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 w Polsce jest legalne, jeśli obcokrajowcy posiadają odpowiednie dokumenty umożliwiające im podjęcie pracy. Podstawowym dokumentem legalizującym pracę cudzoziemców w Polsce jest tzw. zezwolenie jednolite, czyli zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Warto podkreślić, że wniosek o wydanie tego dokumentu składany jest przez obcokrajowca w sytuacji, kiedy planuje przebywać w Polsce powyżej 3 miesięcy, a głównym celem pobytu w naszym kraju jest wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Zezwolenie na pracę a zatrudnienie cudzoziemców w 2023

Kolejnym dokumentem uprawniającym cudzoziemców do legalnej pracy w Polsce jest zezwolenie na pracę. W przeciwieństwie do zezwolenia jednolitego, zezwolenie na pracę wydawane jest na wniosek przyszłego pracodawcy. Zatem legitymacji do złożenia wniosku nie posiada cudzoziemiec zainteresowany pracą w Polsce. Warto dodać, że istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę. Uzyskanie ich sprawia, że zatrudnienie cudzoziemców w 2023 w Polsce jest legalne.

Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 – typ A zezwolenia na pracę 

Ten typ zezwolenia na pracę przyznawany jest cudzoziemcom, którzy wykonują pracę w Polsce na podstawie umowy z pracodawcą. Ale siedziba, miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności firmy zlokalizowane są na terenie kraju. Uzyskanie tego typu zezwolenia jest możliwe, jeśli wysokość wynagrodzenia zatrudnionego spełnia dwa wymogi. Po pierwsze, gdy nie będzie niższe niż najniższa krajowa. Po drugie, gdy nie będzie niższe niż wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Zezwolenie na pracę typu B a zatrudnianie cudzoziemców 2023

Zezwolenie na pracę typu B wydawane jest dla cudzoziemców, którzy pełnią funkcję w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców. Wydawane jest też wtedy, gdy zasiadają w zarządzie osoby prawnej będącej spółką kapitałową w organizacji. Ponadto, tego typu zezwolenie otrzymuje obcokrajowiec, który prowadzi sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, jako komplementariusz lub prokurent.

Typ C zezwolenia na pracę

Zatrudnienie cudzoziemców 2023 jest możliwe, kiedy obcokrajowiec posiada zezwolenie na pracę typu C. O zezwolenie na pracę typu C ubiegają się zainteresowani tylko wtedy, kiedy praca ma być świadczona u pracodawcy zagranicznego. A pracownik jest delegowany na teren Polski na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego. Albo podmiotu powiązanego, o którym mowa w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zezwolenie na pracę typu D a legalne zatrudnianie cudzoziemców w 2023

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce w 2023 jest legalne i możliwe, jeśli obcokrajowiec posiada zezwolenie na pracę typu D. Przy czym zezwolenie na pracę typu D wydawane jest wtedy, kiedy praca ma być wykonywana u pracodawcy zagranicznego. Takiego, który nie posiada oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terenie Polski. A jest delegowany na teren Polski w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2023 a typ E zezwolenia na pracę

Warto wiedzieć, że zezwolenie na pracę typu E wydawane jest, gdy po pierwsze, pracownik wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego. A po drugie, gdy cudzoziemiec jest delegowany na teren Polski.na okres powyżej 30 dni. Ale w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innych celach niż te wskazane powyżej.

 Zezwolenie na pracę sezonową, czyli zezwolenie typu S 

Zatrudnienie cudzoziemców w 2023 r. jest możliwe na podstawie zezwolenia typu S. Zezwolenie na pracę sezonową wydawane jest dla cudzoziemca na prace na terenie Polski. Ale tylko tych prac, które są wymienione w treści załącznika do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. Czyli rozporządzenia w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Warto podkreślić, że Ukraińcy przebywający w Polsce legalnie, mogą wykonywać tego typu prace sezonowe bez konieczności nabywania zezwolenia.

 Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 

Dokumentem, który umożliwia legalne zatrudnienie cudzoziemca w 2023 r. w Polsce jest również oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Warto podkreślić, że oświadczenie to wydawane jest, jeśli okres zatrudnienia pracownika nie przekroczy 24 miesięcy. A praca nie należy do wspomnianych powyżej prac sezonowych. Poza tym oświadczenie zostaje przyznane, gdy pracownik otrzyma wynagrodzenie za pracę w wysokości nie niższej niż wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku. Z kolei data rozpoczęcia pracy musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia.

Jeśli szukasz doświadczonego partnera biznesowego, który zrekrutuje dla Ciebie pracowników z Ukrainy, Azji lub Ameryki Południowej, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z Worksol Group odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i znajdą dla Ciebie pracowników na lata. Wspólnie rozwiniemy Twoje możliwości!

Masz pytanie?