Pracownicy z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji
#pracownicy z Azji #pracownicy z Bangladeszu #pracownicy z Nepalu

Pracownicy z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji

19 października 2017

Pracownicy z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji to temat niezwykle popularny w ostatnim czasie na polskim rynku pracy. W ostatnim czasie mam do czynienia z dużą nierównowagą na rynku w zaspokojeniu potrzeb kadrowych pracodawców. Napływ pracowników z Ukrainy jest niewystarczający, tym bardziej, że wielu pracowników zza wschodniej granicy nie chce wykonywać każdej pracy. Szansą na wyjście z tej sytuacji jest rekrutacja pracowników z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji.

Pracownicy z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji – jak zatem rozpocząć starania o ich znalezienie? Okazuje że nie jest to łatwy i szybki proces. Przede wszystkim należy nawiązać współpracę z rzetelną agencją rekrutacyjną, która zajmie się wszelkimi formalnościami, których jest naprawdę wiele. Rekrutowanie pracowników na własną rękę w tych krajach jest praktycznie niemożliwe, gdyż trzeba mieć na to zgodę miejscowego ministerstwa pracy i polityki społecznej. Nawiązanie współpracy z tamtejszymi agencjami to również konieczność podpisania wielu umów międzynarodowych poświadczonych notarialnie, przez sąd okręgowy, a następnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce. Dlatego właśnie warto nawiązać współpracę z polską agencją, która ma już zawarte umowy międzynarodowe na rekrutację pracowników z państw Azji.

Jakie obowiązki musi spełnić polski pracodawca aby zatrudnić pracowników z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji ?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku zatrudniania pracowników z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji nie ma zastosowania procedura uproszczona jak w przypadku zatrudniania np. pracowników z Ukrainy. Zatem za każdym razem, gdy chcemy zatrudnić pracowników z z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji należ uzyskać zezwolenie na pracę w urzędzie wojewódzkim. Następnie takie zezwolenie należy wysłać do cudzoziemca oraz zarezerwować mu termin w polskim konsulacie w celu złożenia aplikacji na wizę. Niejednokrotnie trzeba uzupełniać dokumentację o np. ubezpieczenie na czas podróży, a także potwierdzać polskiemu konsulowi na bieżąco dalszą chęć zatrudnienia cudzoziemca, mimo przedłużającej się procedury uzyskania wizy.

Jakie warunki musi spełniać oferta pracy, aby pozyskać pracowników z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji ?

Pracownicy z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji

 • czas trwania kontraktu co najmniej rok, a najlepiej na dwa lata
 • zapewnione zakwaterowanie dla pracowników (do uzgodnienia między agencją a pracodawcą)
 • nie mniej niż minimalne wynagrodzenie wraz z darmowym zakwaterowaniem (niewykwalifikowani pracownicy)
 • ubezpieczanie zdrowotne z tytułu wykonywanej pracy
 • opieka koordynatora nad pracownikami (do uzgodnienia między agencją a pracodawcą)
 • obsługa cudzoziemców w języku angielskim

Jakie są korzyści z zatrudniania pracowników z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji?

 • stabilność pracy pracownika u jednego pracodawcy (uzyskane zezwolenia na pracę od wojewody upoważnia cudzoziemca do pracy tylko u jednego pracodawcy. Nie może on tak jak pracownik z Ukrainy swobodnie podejmować pracę na oświadczeniu z Urzędu Pracy)
 • pracownik z Azji nie będzie przerywał pracy w celu podróży do rodziny w odwiedziny częściej niż raz na rok
 • pracownicy z Azji chcą pracować u jednego pracodawcy latami, co bardzo ułatwia zarządzanie kadrami w firmie i daje pracodawcy gwarancję stabilności kadr
 • pracownicy z Azji są bardzo pracowici i chętnie wykonują powierzone im nawet najtrudniejsze zadania
 • wśród pracowników z Azji można znaleźć wielu wykwalifikowanych specjalistów we wszystkich zawodach

Szanowny kliencie jeśli jesteś zainteresowany rekrutacją pracowników z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji zapraszam do kontaktu z nami: Pracownicy z Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji

Walentyna Oskolok

mail: [email protected]

tel: +48 787 581 761

Naciśnij, żeby przeczytać referencji od naszych stałych klientów. 

Masz pytanie?